W każdym kraju są ustalone minimalne dzienne normy składników odżywczych, w tym witamin i minerałów, które należy dostarczyć organizmowi. Okazuje się, że tak naprawdę te normy będą za niskie, aby rzeczywiście cieszyć się zdrowiem przez cały czas. Skutki niedoborów bywają przy tym bardzo przykre.
Codziennie powinno się dostarczać organizmowi odpowiedni zestaw witamin i minerałów. Zapotrzebowanie w dużym stopniu wynika z wieku, stanu zdrowia, diety oraz stylu życia. Warto jednak sobie zdać sprawę, że obecnie zdecydowanie łatwiej o niedobory niż nadmiar potrzebnych składników. Jeżeli chcemy mieć dużo energii i zależy nam na zdrowiu, to tak naprawdę potrzebujemy zdecydowanie więcej witamin i minerałów niż to wynika z ustalonego dziennego zapotrzebowania. Ono powinno być dopasowane indywidualnie do każdego człowieka, ponieważ różnimy się między sobą.
Poważne objawy niedoboru witamin i minerałów
Niektóre osoby nawet nie zdają sobie sprawy z tego, że pewne symptomy mogą świadczyć o niewystarczającej ilości jakiegoś składnika w organizmie. Tak często obecnie spotykany zespół suchego oka może wynikać ze zbyt długiego siedzenia przed komputerem bądź telewizorem, ale niezwykle często podstawowa przyczyna tkwi w niedoborach witaminy A. Myślisz, ze drżenie rąk i ogólne osłabienie zmysłów to skutek stresu, jednak stres i owe objawy czasami mają swoje źródło w braku witaminy B1. Z kolei ci, którzy narzekają na popękane wargi, zajady i rany na języku i ustach powinni pomyśleć o suplementacji witaminą B2. Problemy psychiczne niekiedy wynikają z braku niacyny w organizmie, a więc witaminy B3. Warto sobie zdać sprawę z faktu, że poważne niedobory witaminy B6 mogą skutkować powstaniem zmian przedrakowych szyjki macicy, a także zespołem cieśni nadgarstka. Mało osób wie, że wypadanie włosów może być spowodowane niedostatkiem witaminy B7 w organizmie. Przy brakach kwasu foliowego pojawiają się choroby dziąseł i dysplazja szyjki macicy. Jesteś jeszcze bardzo młody, a już zaczynasz siwieć? Prawdopodobnie masz poważne niedobory witaminy B12, szczególnie gdy jednocześnie są kłopoty z koncentracją, umysł jest osłabiony, a dłonie i stopy drętwieją lub czuć w nich mrowienie. Retinopatia może być spowodowana brakiem witaminy E, natomiast wyjątkowa podatność na infekcje to zapewne niewystarczające ilości witaminy C w organizmie. Sygnałem alarmowym powinny być też kłopoty ze stawami, ponieważ to właśnie witamina C jest niezbędna do wytwarzania kolagenu. Większość ludzi zna zależność pomiędzy witaminą D a silnym układem kostnym, ale chyba niewielu z nich wie, że jej niedobory mogą przyczyniać się do rozwoju nowotworów i astmy. Niezwykle istotny jest selen, którego braki skutkują nowotworami i chorobami mięśnia sercowego. Chrom pełni kluczową rolę w profilaktyce zaćmy oraz w utrzymaniu właściwego poziomu glukozy we krwi. Bez magnezu trudno o mocne kości, zęby i paznokcie, ale przy dużych niedoborach pojawia się też zespół napięcia przedmiesiączkowego, a u kobiet w ciąży nadciśnienie tętnicze. Żelazo jest konieczne, aby zapobiegać anemii, a cynk może zapobiegać nadpobudliwości u dzieci, infekcjom i osłabieniu wzroku. Jak widać, trzeba zadbać o codzienny zestaw witamin i minerałów, aby cieszyć się zdrowiem i długim życiem.