Kiedy tylko spada temperatura za oknem, a dni stają coraz bardziej ponure, to wyraźnie widać, że wielu ludziom mocno zaczyna szwankować układ immunologiczny. W pracy, w szkole, w domu i w środkach komunikacji miejskiej pełno wtedy osób kichających i kaszlących, które rozsiewają zarazki na innych. Zanim sięgnie się po jakiś popularny specyfik, warto poratować się domowymi sposobami. Herbata na przeziębienie będzie jednym z nich.

Warto sobie uświadomić, że herbata zawiera naprawdę sporo witamin, składników odżywczych, a także antyutleniaczy, a dzięki temu ma zbawienny wpływ na zdrowie człowieka. W okresie jesienno-zimowym powinno się pić herbatę profilaktycznie, a także przy pierwszych symptomach złapania wirusa. Herbata jest przede wszystkim źródłem witaminy C, która pełni kluczową rolę w budowaniu odporności. Zdecydowana większość ludzi wykazuje poważne niedobory tej witaminy na co dzień, a okresie przeziębieniowym zapotrzebowanie na nią gwałtownie wzrasta. Jest jednocześnie antyoksydantem, podobnie jak witamina E, również obecna w herbacie. Pomocna w zwalczaniu bakterii i wirusów okazuje się też witamina A. Nie należy także pomijać funkcji rozgrzewającej herbaty. Gorący napój wypity bezpośrednio po przemarznięciu może zapobiec rozwojowi drobnoustrojów chorobotwórczych.

Jaka herbata na przeziębienie?

Każda herbata skutecznie rozgrzeje, ale warto sobie zdać sprawę z faktu, że poszczególne rodzaje herbaty mają dodatkowe działanie.

• Herbata zielona

Skrócony proces przetwarzania liści tej herbaty wpływa na zachowanie nie tylko wszystkich witamin, ale również mikroelementów, jak potas czy żelazo. Ponadto w jej skład wchodzą niezwykle cenne substancje należące do grupy polifenoli o działaniu antybakteryjnym. Katechiny, bo o nich mowa, będą skutecznym, a zarazem naturalnym środkiem na pierwsze problemy z gardłem. Trzeba pamiętać, że wiele infekcji zaczyna się właśnie od bolącego gardła.

• Herbata czerwona Pu-Erh

Wykazuje bardzo silne działanie bakteriobójcze, a jednocześnie pomaga obniżyć temperaturę, więc sprawdza się nawet w przypadku rozwiniętego już przeziębienia.

• Herbata z lipy

Od wieków uważana jest za numer jeden w walce z przeziębieniem. Zawiązki śluzowe w lipie wyraźnie łagodzą ból gardła i niwelują kaszel, natomiast wyjątkowo korzystne będzie działanie napotne herbaty w lipy. Wystarczy wypić gorący napój i wskoczyć pod ciepłą kołdrę, aby naprawdę poczuć się lepiej. Babcie mówiły, że katar oraz kaszel trzeba wypocić i naprawdę trudno się z tym nie zgodzić. Razem z potem usuwane są szkodliwe substancje, a organizm zdecydowanie zaczyna się wzmacniać i ma siłę do walki z przeziębieniem.

• Herbata z rumianku

To jest skuteczny oręż w walce z gorączką. Rumianek charakteryzuje się wyjątkowo silnym działaniem przeciwzapalnym, a zarazem kojącym. Jednocześnie nie ma teiny, więc idealnie nadaje się także dla dzieci.

Każdą herbatę warto podawać z dodatkami, które jeszcze spotęgują pozytywne efekty. Może to być tradycyjna cytryna, jednak nie należy jej wrzucać do wrzątku. Uzdrawiający wpływ wykazuje też rozgrzewający, antybakteryjny i przeciwzapalny imbir. Ból gardła złagodzi miód, a dzika róża ma więcej witaminy C niż cytryna.

http://cowmiescie.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here