Każdy z nas powinien spożywać średnio 2 – 3 litry wody dziennie. Jest to optymalna ilość pozwalająca wystarczająco nawodnić organizm tak, aby nie zaburzyć pracy poszczególnych organów. Jednakże powstaje podstawowe pytanie – jaka wodę powinniśmy pić? Jaka jest najlepsza woda dla nas?
Rodzaje wody w sklepach
Kiedy bowiem idziemy do sklepu, to nagle na półkach widzimy bardzo dużo rożnych rodzajów wody. Przede wszystkim będzie to woda naturalna źródlana, czyli taka, która pochodzi z płytszych warstw podziemnych. Zazwyczaj taka woda jest dość nisko zmineralizowana. Dalej mamy do wyboru wody naturalne mineralne – te już pochodzą z głębokich źródeł i zazwyczaj mają dość wysoką zawartość minerałów. Następnie wyróżnić możemy wody stołowe – czyli przeróżne mieszanki poszczególnych wód. A co więcej – w sprzedaży dostępne są teraz także wody lecznicze. Która z nich to najlepsza woda?
Błędy podczas spożywania wody
Zanim jednak przejdziemy do oceny, która z powyższych wód jest najlepsza, warto powiedzieć kilka słów o tym, jakie najczęściej popełniamy błędy, chcąc się prawidłowo nawodnić. Często wiele osób wybiera z marszu wody o dużej zawartości minerałów albo wręcz lecznicze. Co bardzo istotne – to nie jest dobre postępowanie! Wydaje nam się bowiem, że im więcej minerałów, tym lepiej. Tymczasem jednak doprowadzając do organizmu więcej minerałów niż potrzebujemy, możemy tylko i wyłącznie sobie zaszkodzić!
Tak samo zdecydowanie nie powinniśmy lekko podchodzić do tematu wód leczniczych. Każda z nich ma bowiem inny skład minerałów, w związku z czym przeznaczone są do leczenia różnych stanów chorobowych. Jednemu zatem mogą pomóc, drugiemu zaś zaszkodzić. Co więcej – nawet w celach leczniczych nie powinno się ich pić więcej niż szklaneczkę dziennie. Warto także dodać, że picie czystej wody źródlanej także nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem… Wówczas bowiem z kolei nie dostarczamy organizmowi wielu składników mineralnych.
Najlepsza woda – mit?
Patrząc na powyższy tekst można w zasadzie dojść do wniosku, że jakakolwiek woda nie jest zbyt dobra dla organizmu. Jednak jest to nieprawdą. Po prostu dla każdego sformułowanie „najlepsza woda” będzie oznaczało coś innego. Trzeba bowiem dobrać typ wody do płci, aktywności fizycznej, schorzeń, rodzaju pracy itd.
Zasady nawadniania organizmu
A zatem przede wszystkim osoby uprawiające dużo sportu albo mające bardziej aktywną pracę powinny spożywać więcej niż standardowo wody wysoko zmineralizowanej. A jakie są te standardowe ilości? Otóż na pewno najmniej pijemy wody leczniczej. Tu warto udać się do lekarza, szczególnie takiego, który pracuje w uzdrowisku, aby dobrał on odpowiednia wodę do naszych schorzeń. Wody leczniczej powinniśmy pić średnio szklankę dziennie i co jakiś czas robić przerwy. Następnie to, co nam zostaje warto podzielić między wodę wysoko i nisko zmineralizowaną, z przewagą tej drugiej. Warto także podpytać o to lekarza, czy na pewno możemy pić dane wody wysoko mineralizowane – w przypadku niektórych chorób serca czy nerek nie są one wskazane.