W okresie później jesieni, zimy oraz wczesnej wiosny niestety często dopadają nas różne choroby. Prym wiedzie tu niewątpliwie grypa, którą bardzo łatwo się zarazić od drugiej chorej osoby. Jakie są objawy grypy? Czy różni się on od przeziębienia? Jakie są leki na grypę? Jak jej zapobiegać? Odpowiedź na każde z powyższych pytań, znajduje się w niniejszym artykule.
Grypa – poważna choroba wirusowa
Czym jest grypa? Przede wszystkim jest to dość ciężka choroba wirusowa. Jakie to ma znaczenie, czy jest to choroba wirusowa czy bakteryjna? Otóż wiele osób, czując pierwsze objawy, bierze z szuflady jakiś stary antybiotyk. Jest to działanie całkowicie błędne, ponieważ antybiotyki nie są lekami na grypę. One zwalczają jedynie bakterie, nie zaś wirusy! Wracając jednak do grypy, należy także podkreślić, że nawet jeśli nie przebiega ona wyjątkowo ciężko, to jednak nie można jej na pewno bagatelizować, ponieważ może ona dać trudne do wyleczenia powikłania.
Grypa vs. przeziębienie
Czasami zdarza nam się mylić grypę z przeziębieniem. Co różni te dwie choroby? Obydwie spowodowane są przez wirusy, przeziębienie jednakże nie daje zazwyczaj poważnych powikłań i ma na pewno lżejszy przebieg. Grypa charakteryzuje się wystąpieniem wysokiej temperatury, dreszczy, bólów mięśniowych oraz bólu głowy. Dodatkowo pojawia się także kaszel. Co znamienne – ból gardła oraz nieżyt nosa albo są nieobecne, albo dość mało nasilone. W przypadku przeziębienia zaś temperatura ciała jest zazwyczaj prawidłowa, czasem tylko występuje stan podgorączkowy, obecny jest katar oraz ból gardła, nie ma natomiast bólów mięśniowych czy wysokiej gorączki.
Co robić podczas grypy?
Powstaje jednak zasadnicze pytanie – jak leczyć grypę? Przede wszystkim należy podkreślić, że nie istnieją leki na grypę zwalczające sam wirus grypy. Możemy jedynie leczyć objawy. Ponadto warto pamiętać, ze grypa to nie łagodna choroba – konieczny jest zatem odpoczynek w domu i nieco dłuższe zwolnienie z poważniejszych aktywności fizycznych.
Leki na grypę
A czy są jakieś leki na grypę, które możemy zastosować? Nie ma co prawda leków, które działają bezpośrednio na wirusa grypy, jednak są takie które pomogą nam uporać się z przykrymi objawami. A zatem na wysoką temperaturę można wziąć lek przeciwgorączkowy, zaś na bóle – lek przeciwbólowy. Pamiętajmy jednakże, że wiele leków działa jednocześnie przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, a co więcej – że występują one pod różnymi nazwami. Ważne jest zatem, aby sprawdzać etykiety, w przeciwnym bądź razie może się okazać, że wzięliśmy za dużą dawkę!
A inne leki na grypę? W zależności od objawów mogą to być np. leki mukolityczne rozrzedzające wydzielinę w drogach oddechowych, leki udrażniające nos, powstrzymujące odruch wykrztuśny i wiele innych. Zdecydowanie jednak trzeba pamiętać, że z grypą nie ma żartów i nawet jeśli są to leki ogólnie dostępne bez recepty, to powinniśmy przed ich wzięciem zasięgnąć obowiązkowo profesjonalnej porady lekarskiej. Lekarz dokładnie określi, co nam dolega, jakie są możliwości wystąpienia powikłań i dobierze odpowiednie leki.