Badania dowodzą, że witamina D wpływa na szereg procesów zachodzących w organizmie człowieka. Przez lata była kojarzona głównie z zapobieganiem osteoporozie i krzywicy. Dzisiaj wiadomo, że jej działanie obejmuje funkcje regulacyjne właściwie we wszystkich tkankach organizmu. Warto, więc zadbać o jej prawidłowy poziom. Lekarze sugerują, że suplementy, zawierające tę witaminę, powinno się przyjmować zwłaszcza w okresie jesienno – zimowym. Jest to czas, kiedy w naszej szerokości geograficznej brakuje słońca, a organizm pod wpływem jego działania uruchamia autoprodukcję tego związku. W naszym regionie niedobór witaminy D jest niestety problemem powszechnym. Jej niedobory są szczególnie groźne w przypadku dzieci i osób starszych.
Działanie witaminy D
Witamina D, choć zaliczana jest do witamin, to pod względem działania przypomina hormon. Jej wpływ na ludzki organizm jest ciągle przedmiotem badań, ale co chwila pojawiają się nowe doniesienia o jej korzystnym wpływie na przebieg i leczenie wielu schorzeń. Witamina ta pełni istotną rolę nie tylko w procesie mineralizacji kości, ale także w funkcjonowaniu przytarczyc, mięśni (w tym mięśnia sercowego), jest ważnym elementem profilaktyki przeciwcukrzycowej i przeciwnowotworowej. Poprawia także zdolność organizmu do walki z infekcjami wirusowymi i bakteryjnymi. Naukowcy wiążą jej działanie z zapobieganiem demencji starczej. Decydując się na suplementację tej witaminy należy wybierać produkty odpowiedniej jakości. Tylko sprawdzony producent gwarantuje deklarowaną na opakowaniu zawartość witaminy w tabletce oraz jej prawidłowe wchłanianie. Lekarze polecają tabletki Vigantoletten, teraz dostępne także bez recepty!
Schorzenia, na których przebieg ma wpływ witamina D
Lekarze zauważają, że witamina D ma wpływ na przebieg i leczenie wielu schorzeń. Jeśli cierpisz, na któreś z nich powinieneś zbadać poziom witaminy w organizmie i skonsultować z lekarzem możliwość suplementacji tego związku. Są to:
– nadczynność przytarczyc,
– schorzenia sercowo – naczyniowe, także nadciśnienie tętnicze,
– niektóre choroby nerek i wątroby,
– bóle mięśni i kości o różnym pochodzeniu,
– choroby autoimmunologiczne m.in reumatoidalne zapalenie stawów, stwardnienie rozsiane czy łuszczyca,
– zespoły złego wchłaniania, np. mukowiscydoza, celiakia.
– choroby metaboliczne, otyłość,
– alergie,
– obniżenie nastroju, depresja, bezsenność.
Witamina D niewątpliwie pełni bardzo ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu. Jej niedobory mogą przyczyniać się do rozwinięcia różnych schorzeń o przewlekłym charakterze, dlatego tak ważne jest aby badać jej poziom w organizmie i w przypadku niedoboru suplementować odpowiednim i sprawdzonym preparatem. Pamiętaj o tym zwłaszcza w okresie jesienno – zimowych, kiedy występuje zwiększone zapotrzebowanie na ten składnik. Suplementacja z pewnością pomoże w walce z sezonowymi infekcjami i obniżeniem nastroju. Nie czekaj na objawy niedoboru tej witaminy, działaj już teraz!