Testosteron jest hormonem, który większość osób kojarzy z męskością, siłą i agresją. Tymczasem pełni on bardzo ważną rolę zarówno w męskich, jak i kobiecych organizmach.

Testosteron u kobiet

Wydawać się może, że testosteron jest hormonem typowo męskim. Jednak u kobiet w niewielkiej ilości produkowany jest przez jajniki i nadnercza. Badania wskazują, że jest odpowiedzialny za utrzymanie odpowiedniego poziomu libido, dobrego samopoczucia, mocnych kości oraz prawidłową pracę jajników. Jak widać, są to bardzo ważne obszary działalności kobiecego organizmu.

Testosteron u mężczyzn

Ogromna większość produkowanego przez mężczyzn testosteronu powstaje w jądrach. Co ciekawe, jego produkcja zaczyna się już na etapie życia płodowego. Testosteron odpowiada za wiele cech męskiego ciała, takich jak rozwój narządów płciowych, inicjację seksualną, odpowiedni poziom popędu, produkcję nasienia, owłosienie ciała czy ton głosu. Odpowiada także za rozwój układu kostnego, nabieranie masy mięśniowej oraz działanie układu odpornościowego.

Skutki niedoborów testosteronu

U mężczyzn testosteron pozostaje na wysokim, wystarczającym poziomie mniej więcej do trzydziestego roku życia. Później jego poziom zaczyna się obniżać i niezbędna staje się suplementacja. Ma ona na celu utrzymanie prawidłowej pracy organizmu oraz wsparcie dobrego samopoczucia.

Testosteron suplement staje się konieczny, kiedy niedobory tego hormonu zaczynają być dla mężczyzny odczuwalne w życiu codziennym. Za mała ilość testosteronu sprawia, że sylwetka męska nabiera kobiecych kształtów – powiększają się piersi i wyraźnie zarysowuje brzuch. Niektórzy panowie mogą odczuwać objawy podobne do tych z kobiecej menopauzy – nieuzasadnione zmęczenie, drażliwość, apatię i niemal całkowity zanim popędu seksualnego.

Kto jest narażony na niedobory?

Spadek poziomu testosteronu u każdego mężczyzny przebiega inaczej i nie da się go konkretnie zdefiniować. Wiadomo jednak, że na powstawanie niedoborów bardziej narażeni są mężczyźni przez długi okres czasu wystawieni na stresujący tryb życia, palący papierosy czy nadużywający alkoholu. Wiadomo też, że obniżenie poziomu tego ważnego hormonu mogą spowodować miażdżyca, cukrzyca oraz choroby jąder.

Testosteron suplement

Suplementacja testosteronem ma za zadanie zwiększenie siły fizycznej, poprawę nastroju oraz wzrost energii. Utrzymanie poziomu tego hormonu pozwala również na zachowanie popędu seksualnego oraz zagęszczenie struktury kości.

Wybierając suplement testosteronu warto zwrócić uwagę na jego skład. Na rynku jest wiele ciekawych produktów adresowanych do mężczyzn, które poza tym cennym hormonem mają wiele ważnych witamin i minerałów, mających ogromny wpływ na męskie zdrowie i samopoczucie.

Jeśli chodzi o suplementy testosteronu, warto też wypróbować produkty z zwartością D-asparaginowego. Pobudza on jądra do produkcji testosteronu, pozwalając utrzymać jego ilość na odpowiednim poziomie.

Warto wiedzieć, że spadek testosteronu wraz w wiekiem prędzej czy później dotyka każdego mężczyznę. odpowiednia suplementacja pozwala unikać wielu problemów mających ogromny wpływ na komfort życia i poczucie własnej wartości.

http://urodaporady.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here