Szacuje się, że zapadalność na depresję rośnie z roku na rok. Można to tłumaczyć coraz bardziej zabieganym trybem życia, w którym nie brakuje stresu i pospiechu. Liczba chorych na depresję systematycznie wzrasta i dotyka nawet jednej piątej ogółu ludzkości. Warto pamiętać, że depresja jest schorzeniem psychicznym, które często jest bagatelizowane, zwłaszcza na samym początku. Tymczasem okazuje się, że im szybsza diagnoza, tym większa szansa na to, że chory z sukcesem zakończy proces leczenia. Leki na depresję, wsparcie rodziny i odpowiednie nastawienie sprawiają, że walkę z tą podstępną chorobą jak najbardziej da się wygrać.

Czym jest depresja?

W leczeniu depresji najważniejsza jest szybka diagnostyka. Aby móc rozpoznać chorobę, należy wiedzieć, jakie mogą być jej objawy. Oczywiście, u każdego chorego choroba może przebiegać nieco w inny sposób, ale są symptomy, które szczególnie powinny wzbudzić czujność u bliskich osób.

Przede wszystkim, osoba dotknięta depresją traci kontakt z otaczającym ją światem i nie wykazuje zainteresowania wydarzeniami dookoła siebie. Często budzi to niezrozumienie bliskich, którzy żądają wyjaśnień tego stanu. Tymczasem chory nie jest w stanie udzielić żadnej odpowiedzi na takie pytania. Dręczy go narastające poczucie winy i obniżające się poczucie własnej wartości.

Chory może także odczuwać bóle głowy lub serca, mieć trudności z oddychaniem, zasypianiem lub jedzeniem. Popada coraz bardziej w przygnębienie, marazm i otępienie.

Leczenie depresji

Na szczęście depresję da się efektywnie leczyć.

Bardzo ważne jest, by rodzina chorego namówiła go na podjęcie terapii już przy pierwszych symptomach choroby. tymczasem większość osób dotkniętych depresją trafia do lekarza dopiero w ostrej fazie choroby, kiedy ich kontakt ze światem jest już niemożliwy. Wtedy leki na depresję stają się konieczne. Ich zadaniem jest przywrócenie kontaktu z chorym na tyle, by był on w stanie podjąć psychoterapię.

Jak poważna jest depresja, niechaj świadczy fakt, że znaczna liczba osób nią dotkniętych prędzej czy później podejmuje próbę samobójczą. Dlatego leki na depresję, psychoterapia i wsparcie bliskich to często jedyna szansa na powrót do normalności.

Wsparcie rodziny

Bliscy osoby chorej prędko przekonują się, że depresja jest chorobą, która dotyczy całych rodzin. Chory musi czuć wsparcie i opiekę członków swojej rodziny. Warto też wiedzieć, że problemy psychiczne lubią mieć swoje nawroty – w takich cięższych chwilach osoba dotknięta schorzeniem powinna tym bardziej czuć przy sobie obecność czuwających nad nią osób.

Leki na depresję starszej generacji miały wiele wad – przede wszystkim powodowały całą masę niepożądanych efektów ubocznych. Na szczęście, leki na depresję nowej generacji działają tak samo, ale nie niosą już ze sobą przykrych konsekwencji ich stosowania.

Ich działanie zwiększa poziom serotoniny w mózgu, z kolei najnowsze środki dodatkowo podnoszą poziom noradrenaliny. Często w procesie leczenie wdrażane są leki na depresję, oparte na pochodnej melaniny, których zadaniem jest regulacja rytmu dobowego pacjenta i zwalczenie jego problemów z zasypianiem.

http://prowital.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here