Bóle stawów zdarzają się nie tylko osobom w starszym wieku, ale także młodym, którzy przeprowadzają nieodpowiedni i zbyt obciążający trening. Niekiedy wystarczą pewne zmiany nawyków żywieniowych, zmiana trybu życia czy też zastopowanie intensywnego treningu, aby zauważyć poprawę, ale czasami potrzebne są dodatkowe suplementy na stawy.

Dlaczego stawy bolą?

Stawy są ruchomym połączeniem pomiędzy kośćmi. Chrząstka stawowa jest stosunkowo niewielką tkanką, która zapobiega ścieraniu się stykających się bezpośrednio ze sobą kości. W początkowych latach życia ma zdolność regeneracji, ale po okresie dojrzewania ta możliwość zanika. W efekcie mogą się pojawiać ubytki w jej strukturze oraz ból spowodowany przez nieosłonięte niczym i ocierające się o siebie kości. Warto sobie zdać sprawę z faktu, że niezwykle trudno doprowadzić uszkodzone stawy do całkowitej odbudowy i pełnej sprawności. Owszem, chrząstki mogą się zrastać, jednak są pokrywane blizną łącznikową, która nie jest rzeczywistą chrząstką. Bolesność stawów zazwyczaj sygnalizuje poważny stan zwyrodnieniowy. Najczęściej będzie to reumatoidalne zapalenie stawów bądź choroba zwyrodnieniowa stawów. Wtedy pozostaje przyjmowanie silnych leków.

Trzeba zacząć działać wcześnie

Zdecydowanie korzystniejsza będzie profilaktyka. Na pewno trzeba zadbać o dietę bogatą w składniki odżywcze, witaminy i minerały. Bolesność stawów jest też zazwyczaj problemem ludzi otyłych, więc należy utrzymywać ciało w odpowiedniej wadze. Sportowcy i osoby aktywne fizycznie muszą także uważać na intensywność treningu. Wielu z nich ma poważne kłopoty stawowe w późniejszym wieku. Warto jeszcze przed pojawieniem się bólu stawów zacząć przyjmować substancje o właściwościach regenerujących chrząstkę stawową.

Dieta na stawy

Prawidłowe żywienie, które będzie chroniło stawy powinno być dobrze przemyślane. Konieczne jest dostarczanie pełnowartościowego białka, a w zasadzie aminokwasów stanowiących ważny element połączeń maziowych w stawach. Będzie ona składnikiem mięsa, podrobów, ryb czy przetworów mlecznych, jednak wegetarianie i weganie dostarczą sobie ten składnik jedząc rośliny strączkowe, pełnoziarniste produkty zbożowe, kasze, a nawet korzeń pietruszki. Drugim kluczowym elementem będzie kolagen, który niweluje bolesne tarcia w stawach, a jego wytwarzanie znacznie się zmniejsza po 25. roku życia. Wbrew pozorom kolagen nie występuje jedynie w galaretkach bądź chrząstkach zwierzęcych, ale bogatym źródłem są również warzywa, owoce i produkty pełnoziarniste. Kluczowym elementem w powstawaniu kolagenu jest witamina C, więc i jej nie może zabraknąć w codziennej diecie. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że wyjątkowo ważne dla sprawnych stawów są dwa składniki, a mianowicie siarka i krzem. Ta pierwsza nie tylko zapobiega stanom zapalnym, ale także pomaga w regeneracji chrząstki stawowej i dlatego warto jeść awokado, płatki owsiane, cebulę, czosnek czy brokuły. Z kolei krzem jest konieczny do syntezy kolagenu i elastyny, a znajduje się w ogórkach, owsie, kapuście i ryżu. Dobrze też jeść owoce morza, które zawierają glutaminę i chondroitynę. Czasami jednak nie wystarcza sama dieta i wtedy potrzebne są dodatkowe suplementy na stawy. Najlepiej wtedy wybierać preparaty wieloskładnikowe.

http://www.miasto-dialogu.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here