Dobrze zbilansowana dieta i świetne samopoczucie nie dają podstaw do suplementacji, jednak są takie sytuacje, kiedy trzeba sięgnąć po najlepsze suplementy, aby organizm funkcjonował prawidłowo.

Osłabiony układ immunologiczny

Szybkie i częste łapanie infekcji stanowi wyraźny znak, że system odpornościowy nie działa dobrze. Warto też pamiętać, że może go osłabiać zażywanie antybiotyków oraz mała ilość warzyw i owoców w codziennej diecie. W takiej sytuacji konieczne będzie wspomożenie się suplementami witaminowo-mineralnymi, które zawierają witaminę C, witaminy z grupy B (zwłaszcza B6), cynk i magnez. Dobrym pomysłem jest również picie herbat ziołowych.

Walka z nadwagą

Chociaż najważniejsza wydaje się odpowiednia dieta oraz systematyczna aktywność fizyczna, to przydatne są elementy wspomagające. Najlepsze suplementy na odchudzanie powinny zawierać błonnik, kwas linolowy, chrom, L-karnitynę. Błonnik przede wszystkim usprawnia perystaltykę jelit, a zarazem przyczynia się do usuwania ubocznych produktów przemiany materii. W suplementach zazwyczaj będzie to błonnik z wyciągu z ananasa, który jeszcze dodatkowo daje uczucie sytości, ponieważ pęcznieje w żołądku. Chrom nie tylko reguluje gospodarkę węglowodanową, ale także skutecznie walczy z ochotą na słodycze i jednocześnie hamuje wilczy apetyt. Z kolei kwas linolowy (CLA) ma podwójne działanie. Przede wszystkim redukuje tkankę tłuszczową i chroni przed efektem jo-jo poprzez blokadę enzymu pozwalającego na wnikanie tłuszczu do komórek tłuszczowych, lecz jednocześnie buduje tkankę mięśniową. Natomiast L-karnityna pomaga w zamianie tłuszczu w energię.

Problemy kobiece

Jednym z najczęściej występujących zaburzeń są obfite miesiączki, które mogą skutkować niedoborami żelaza w organizmie. Jeżeli oprócz tego pojawia się bladość skóry, apatia i duże osłabienie, to najczęściej trzeba się ratować suplementami zawierającymi żelazo. Zanik miesiączkowania związany z klimakterium również może przysporzyć wiele problemów. Kobiety uskarżają się na zaburzenia snu, nadmierną potliwość, kołatanie serca czy gwałtowne uderzenia gorąca. Wszystkie te objawy są spowodowane coraz mniejszym wytwarzaniem estrogenów, a w takiej sytuacji pomóc mogą najlepsze suplementy zawierające fitoestrogeny, czyli związki roślinne działające podobnie, jak estrogeny.

Niezdrowy styl życia

Żywność mocno przetworzona, fast foody, duże ilości mięsa, palenie papierosów i alkohol to nie są sprzymierzeńcy zdrowia. Organizm jest przepełniony toksynami, głównie pierwiastkami ciężkimi, jak kadm, ołów i rtęć. W efekcie pojawia się osłabienie i wysoka podatność na infekcje. Odpowiednie suplementy mogą pomóc w eliminacji tego, co szkodliwe. Na pewno konieczne będzie uzupełnienie antyoksydantów, a więc witamin C i E. Do usuwania toksyn niezbędny jest też selen.

Intensywne uprawianie sportu

Mówi się, że sport to zdrowie, ale to dotyczy raczej w miarę lekkiej aktywności fizycznej. Ciężkie i częste treningi zdecydowanie zwiększają zapotrzebowanie na różnego typu składniki odżywcze, w tym także witaminy i minerały.

http://e-chlopak.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here