Sportowcy bardzo chętnie sięgają po różnego rodzaju odżywki, ale często nie zwracają specjalnej uwagi na zasady suplementacji. W związku z tym zdarzają się błędy w dawkowaniu i suplementy dla sportowców zamiast pomóc stają się źródłem problemów zdrowotnych.

Suplementacja sportowców krok po kroku

Każdy organizm jest inny i tak naprawdę potrzebuje też innych ilości składników odżywczych, witamin i minerałów. Zwiększony wysiłek fizyczny zazwyczaj wymaga dodatkowej suplementacji, ponieważ trudno byłoby dostarczyć wszystkie niezbędne składniki jedynie w pożywieniu. Nie oznacza to jednak, że należy przyjmować odżywki bezrefleksyjnie. Tylko poprawna suplementacja pozwoli na poprawę wyników sportowych oraz przyrost masy mięśniowej. Przede wszystkim należy sobie zadać pytanie, czy rzeczywiście suplementacja jest konieczna. To ważne, aby nie ulegać modzie bądź presji otoczenia. Niekoniecznie każdy będzie potrzebował odżywek, a co najważniejsze – suplement odpowiedni dla kolegi lub koleżanki nie musi być najbardziej optymalny dla nas. Suplementy dla sportowców zawsze powinny stanowić uzupełnienie pełnowartościowej diety, a nigdy nie mogą jej zastępować i suplementację zawsze musi poprzedzić dokładna analiza składu diety pod kątem ilości dostarczanych składników odżywczych.

Kolejna kwestia dotyczy ustalenia celu suplementacji. Nie ma jednego preparatu, który będzie pasował jednocześnie na zwiększenie masy, wyrzeźbienie sylwetki, poprawę kondycji i ogólnej sprawności oraz schudnięcie. Trzeba się zastanowić, co jest najważniejsze w danym momencie i pod tym kątem dobierać odżywki. Przy okazji warto sobie uświadomić, że osobom ćwiczącym najwyżej trzy razy na tydzień zazwyczaj wystarczy odpowiednio zbilansowana dieta, aby dostarczyć wszelkie niezbędne składniki, ewentualnie jakieś pojedyncze suplementy witaminowo-mineralne.

W budowaniu muskulatury pomocne okażą się przede wszystkim preparaty zawierające aminokwasy BCAA, które mają udowodnioną skuteczność i dostarczają odpowiednie ilości składników. Ostrożność trzeba zachować przy białku serwatkowym, ponieważ nie wszyscy dobrze je tolerują. Natomiast beta alanina bądź GABA, czyli kwas gamma-aminomasłowy, nadaje się wyłącznie dla bardzo doświadczonych sportowców w zakresie zarówno treningu, jak i ułożenia prawidłowej diety. W celu redukcji tkanki tłuszczowej należy zaś stosować termogeniki z kofeiną, CLA, ekstraktami z zielonej herbaty i kapsaicyną.

Suplementy dla sportowców – stosowanie

Podstawą będzie dokładne czytanie etykiet, a nie sugerowanie się hasłem reklamowym. Dopiero wtedy można stwierdzić, jak rzeczywiście przedstawia się skład i na ile dany produkt będzie odpowiedni. Druga kwestia dotyczy przestrzegania sugerowanych dawek. Wbrew pozorom nie uda się przyspieszyć efektów, kiedy zwiększy się ilość zażywanego suplementu, a można sobie jeszcze zaszkodzić. Ryzyko skutków ubocznych gwałtownie w ten sposób wzrasta. Trzeba również pamiętać o schemacie dawkowania. Zażycie ZMA przed treningiem nie tylko może wpłynąć na spadek napięcia w mięśniach, ale także utrudnić ćwiczenia i przyczynić się do powstania kontuzji.

http://www.bikeaction.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here