Skręcenie stawu skokowego – objawy i leczenie skręconej kostki

Skręcenie kostki, czyli stawu skokowego, to częsty uraz. Może zmusić do rezygnacji z uprawiania sportu lub noszenia butów na wysokich obcasach. Skręcenie kostki może też wymagać leczenia operacyjnego. Każdego roku skręcenie kostki przydarza się 360 tys. Polaków. Jest to zdecydowanie najczęstsza kontuzja, z powodu której zgłaszamy się do ortopedy. Skręcenie stawu skokowego polega na przekroczeniu fizjologicznego zakresu ruchu w stawie skokowym, które doprowadza do uszkodzenia torebki stawowej oraz więzadeł. Aż w 95 proc. przypadków jest to wywinięcie się stopy na zewnętrzną krawędź, w 5 proc. na wewnętrzną.

Skręcenie kostki – charakterystyka

Skręcenie stawu skokowego – objawy i leczenie skręconej kostkiStaw skokowy, a właściwie skokowo-goleniowy, jest stawem zawiasowym, łączącym podudzie ze stopą. Może się zginać i prostować. Jest to jeden z najciężej pracujących stawów i łatwo o jego urazy, zwłaszcza przy nadmiernym skręcaniu na boki, na przykład w przypadku znacznego obciążenia stopy opartej na jej wewnętrznej lub zewnętrznej krawędzi. Uraz stawu skokowego ma miejsce w wyniku poślizgnięcia, upadku lub nagłego oparcia się zewnętrzną stroną pięty o podłoże. W wyniku takiego niefortunnego stąpnięcia może dojść do uszkodzenia więzadła strzałkowo-skokowego przedniego lub strzałkowo-piętowego. Jakie objawy daje skręcenie kostki? W wyniku mechanicznego uszkodzenia tkanki pojawiają się mediatory zapalenia, w tym prostaglandyny i histamina. To właśnie te substancje odpowiedzialne są za ból i obrzęk stawu skokowego. Skręcenie kostki powoduje ostry ból, który znacznie utrudnia chodzenie i nasila się przy wykonywaniu ruchów. Oprócz tego w okolicy urazu dochodzi do stanu zapalnego, któremu towarzyszy ocieplenie i zaczerwienienie miejsca zapalenia. W przypadku naderwania włókien więzadeł i zlokalizowanych w pobliżu naczyń krwionośnych pojawia się ból i krwiak. Niekiedy kontuzja stawu skokowego prowadzi do uszkodzenia mięśni i kości. Najbardziej podatna na urazy jest okolica kostki bocznej podudzia.

Skręcona kostka a przewlekła niestabilność stawu skokowego

Skutkiem pęknięcia torebki stawowej, naderwania lub zerwania więzadeł, nawet przy prawidłowym leczeniu, bywa przewlekła niestabilność stawu skokowego. Zdarza się bowiem, że torebka stawowa i więzadła po zrośnięciu są za luźne. Nie trzymają więc stawu tak, jak powinny. Wówczas ryzyko ponownego skręcenia kostki wzrasta w niektórych sytuacjach, np. podczas chodzenia na wysokich obcasach, po nierównym terenie albo po miękkim podłożu (plaża). Kolejne urazy są zwykle mniej bolesne, ale doprowadzają do zużycia stawu i zmian zwyrodnieniowych.

Skręcenie kostki może mieć także inne konsekwencje. Zdarza się, że dochodzi do odłamania się fragmentów chrząstki lub kości skokowej, co może dawać w przyszłości przewlekłe dolegliwości bólowe i obrzęki związane z klinowaniem się takich odłamków pomiędzy powierzchniami stawowymi. Źródłem dolegliwości bywa również przerost błony maziowej (wewnętrzna wyściółka torebki stawowej).

Skręcenie kostki – postępowanie oraz leczenie

Skręcenie kostki to w większości przypadków niegroźny uraz, który bardzo szybko się leczy. Ważne jednak, aby w razie podejrzenia tego typu kontuzji zawsze konsultować się z lekarzem, który zleci wykonanie badania rentgenowskiego, dzięki czemu można będzie wykluczyć ewentualne złamanie. Jeśli podejrzewa się skręcenie kostki, pierwszym krokiem powinno być obłożenie miejsca urazu zimnym okładem – w ten sposób złagodzi się ból i zmniejszy obrzęk. Pomocny może się również okazać wyciąg z arniki lub maść na urazy stawów. Następnym krokiem powinno być unieruchomienie stawu skokowego za pomocą bandaża elastycznego i niezwłoczne udanie się do lekarza ortopedy. Jeżeli konieczne jest założenie gipsu, leczenie stawu skokowego może trwać nawet 6-8 tygodni. Zazwyczaj jednak wystarczy opatrunek i leczenie farmakologiczne za pomocą leków przeciwobrzękowych i przeciwzapalnych. Nie wolno zaniedbać leczenia skręcenia kostki, ponieważ wówczas dolegliwości odczuwane przez pacjenta mogą stać się coraz bardziej dokuczliwe, a normalne życie będzie znacznie utrudnione. Skręcenie kostki może przydarzyć się każdemu, nawet osobom, które są bardzo ostrożne. Najwięcej przypadków skręceń notuje się zwykle w okresie zimowym. Jeśli upadłeś i masz wrażenie, że skręciłeś nogę, zastosuj zimne okłady, unieruchom staw i wybierz się do lekarza. W większości przypadków leczenie jest szybkie i bardzo skuteczne.

Skręcenie kostki – operacja

Niekiedy konieczne bywa operacyjne leczenie przewlekłej niestabilności stawu skokowego, które najczęściej polega na wzmocnieniu więzadeł za pomocą duplikacji torebki stawowej. Przecina się ją, zakłada jej brzegi na siebie, aby była ciaśniejsza, i zszywa. Powoduje to skrócenie więzadeł, które są częścią torebki. W niektórych przypadkach taki zabieg nie wystarcza i trzeba dokonać przeszczepu ścięgien z innej części ciała, aby zrekonstruować więzadła. Operacje takie przeprowadza się w znieczuleniu podpajęczynówkowym (od pasa w dół). Zabieg trwa 1-1,5 godziny. Jeśli połączony jest z artroskopią (konieczna w przypadku podejrzenia przerostu błony maziowej albo ciała wolnego, np. kawałka chrząstki, w obrębie stawu skokowego), czas się wydłuża do 2 godz. Po operacji unieruchamia się nogę w gipsie na 6 tygodni.

Przez kolejne 1,5 miesiąca nosi się stabilizator. W tym okresie zalecana jest rehabilitacja. Po ok. 3 miesiącach można wrócić do zwykłego trybu życia, uprawiania sportu i ulubionych pantofelków na wysokich obcasach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here