Rowery treningowe to sprzęt, który coraz częściej można znaleźć nie tylko na siłowniach czy w klubach fitness, ale również i w domach prywatnych. Powodem, dla którego wiele osób decyduje się na zakup rowerka stacjonarnego, jest chęć zrzucenia zbędnych kilogramów. Warto jednak wiedzieć, że nie jest to jedyne zastosowanie tego urządzenia.
Do czego służą rowery treningowe?
Rower treningowy ma przynajmniej kilka podstawowych zastosowań. Najczęściej wykorzystywany jest on przez sportowców do utrzymania odpowiedniej formy w okresie jesienno – zimowym, gdy warunki atmosferyczne skutecznie utrudnianą odbywanie treningów na zewnątrz.
Dużą popularnością rowerki treningowe cieszą się również wśród osób pragnących zrzucić nieco zbędnego ciała. Regularne treningi na rowerach stacjonarnych, czy to w domowym zaciszu czy na siłowni, ułatwiają pozbycie się tkanki tłuszczowej i pozwalają na znaczną poprawę kondycji.
Innym zastosowaniem rowerów treningowych jest rehabilitacja. Ćwiczenia na rowerkach stacjonarnych zalecane są przede wszystkim osobom z problemami kardiologicznymi, pacjentom po udarach a także w przypadku powrotu do pełnej sprawności po złamaniach i kontuzjach sportowych.
Rodzaje rowerów treningowych
Wśród rowerów treningowych najbardziej popularne są rowery mechaniczne oraz rowery magnetyczne. Pierwszy rodzaj rowerów to najtańsza dostępna na rynku opcja. Rowery treningowe używane najczęściej wybierane są do domowego użytku przez osoby zaczynające swoją przygodę ze sportem. Oprócz ceny, sprzęt ten wyróżnia również niewielka waga, dzięki czemu bez problemu można go przestawiać w trakcie domowych porządków. W rowerach mechanicznych opór regulowany jest zazwyczaj przez niewielki pasek, który nie zapewnia płynnego przebrnięcia przez martwy punkt pedałów.
Rowery magnetyczne to zdecydowanie sprzęt z wyższej półki – zarówno tej jakościowej jak i cenowej. Urządzenia te cechują się znacznie większą masą, niż rowery mechaniczne, dzięki czemu trening na nich bardziej przypomina jazdę w terenie. Dzięki masie koła zamachowego zachowana jest większa płynność jazdy, co też znacznie przekłada się na komfort treningów. Zasadniczo, jedyną wadą tego urządzenia może być jego cena – rowery magnetyczne są dwukrotnie droższe niż rowery mechaniczne.
Rozwiązaniem najlepszym dla zaawansowanych sportowców są tzw. rowery spinningowe. Rozwiązania stosowane w tym sprzęcie treningowym pozwalają na szeroki zakres regulacji ustawień, dzięki czemu jazda na nim stanowi dokładne odwzorowanie treningów przeprowadzanych na rowerze tradycyjnym. Minusem roweru spinningowego jest jego waga, która często sięga nawet 40 kilogramów. Masa takie nie pozostaje obojętna dla podłoża i może powodować wgniecenia w domowym parkiecie.