Planujesz zrzucić zbędne kilogramy? Chcesz dowiedzieć się, jakie nawyki żywieniowe wprowadzić, aby odchudzanie stało się łatwiejsze? Dobrze trafiłaś – sprawdź, na co warto postawić, a czego unikać.

  1. Gra w zielone

Wygląda na to, że kolor zielony na dobre zagościł również w polskiej kuchni. Rośliny strączkowe (bób, fasola, groszek), zielone smoothie (ze szpinakiem, ogórkiem,  szczawiem, jarmużem i kiwi, pokrzywą, czy rukolą), a także szparagi i karczochy, seler naciowy, natka pietruszki, brukselka, ogórki, zioła, kapusta włoska, brokuły, cukinia, por, no i oczywiście owoce – to solidna potrzebnych organizmowi składników odżywczych, takich, jak luteina, potas, kwas foliowy, flawonoidy, a także witaminy (w szczególności C i K), bardzo cennych w procesie odchudzania.

 2. Żywność funkcjonalna

To pojęcie, które pojawiło się w Japonii w latach 80 XX wieku, jednak dopiero teraz „wypływa na szersze wody”. Co ono oznacza? Teoretycznie nie jest to żadna rewolucja – pod tym terminem kryją się produkty, które oprócz korzystnego składu wywierają dany wpływ na organizm człowieka. Istotne jest jednak to, że jedynie około 5-10% to produkty, które rzeczywiście można określić tym pojęciem. Dlaczego? Muszą spełniać kilka warunków. Po pierwsze, ich skuteczność musi być potwierdzona badaniami klinicznymi, które wskazują na poprawę stanu zdrowia, samopoczucia lub zmniejszenie ryzyka występowania chorób. Po drugie, muszą być one bezpieczne w spożyciu. Po trzecie, muszą być wyodrębnione związki aktywne, jakie zawarte są w tych produktach. Tak naprawdę istnieje wiele podziałów żywności funkcjonalnej, np. niskoenergetyczne, o wzbogaconym składzie, wysokobłonnikowe, dla kobiet w ciąży i karmiących, dla osób z zaburzeniami trawienia etc.

Co możemy zaliczyć do żywności funkcjonalnej? Będą to na przykład:

– sok owocowy z witaminą C lub zawierające wapń

– jaja wzbogacone kwasami omega-3

– margaryny z roślinnymi sterolami i stanolami

– mleczne produkty fermentowane i jogurty z żywymi kulturami bakterii probiotycznych

– nasiona roślin strączkowych

– chleb pełnoziarnisty

 3. Souping

Zupny detoks? Okazuje się, że jest to jedna z coraz popularniejszych metod nie tylko na oczyszczanie organizmu, ale również na utratę wagi. Stanowi zdrową alternatywę dla świeżo tłoczonych soków, które jeszcze niedawno święciły w Polsce wielkie triumfy. Na ciepło, na zimno, z owocami, warzywami – przepisów jest mnóstwo, każdy może znaleźć coś dla siebie. Najważniejsze, aby taki posiłek był wartościowy – zupa powinna zawierać co najmniej 120 kcal. Może to być np. krem z dyni (z dodatkiem batatów, ostrych przypraw, pestek dyni), zupa z soczewicy (np. czerwonej, z dodatkiem cebuli, czosnku, pomidorów, ziół i przypraw: imbiru, oregano, bazylii etc.), zupa paprykowa (z dodatkiem pieprzu cayenne, chudego mięsa wołowego, pieczarek, soku pomidorowego, pietruszki, czosnku).

 4. Piperyna

Substancja ta definitywnie ma swoje ‘pięć minut’. Piperyna to organiczny związek chemiczny ukryty w wierzchniej warstwie pieprzu, istotny w procesie szybkiego wchłaniania składników odżywczych, hamowania uczucia łaknienia oraz blokowania tworzenia się komórek tłuszczowych. W odchudzaniu może zdziałać cuda, jeśli tylko jego stężenie będzie odpowiednio wysokie. Pieprz, który spożywamy na co dzień nie jest w stanie dać takich rezultatów, ale ekstrakt z pieprzu czarnego w postaci czystej piperyny – jak najbardziej. 95% – tyle dokładnie wynosi stężenie czystej piperyny zawartej w preparacie Piperine Forte. To wystarczająco dużo, aby odchudzanie zaczęło przynosić oczekiwane efekty.

 5. Witarianizm

Witarianizm, czyli ‘raw food’, to nic innego, jak sposób odżywiania surowymi, niepoddanymi obróbce produktami. Może, ale nie musi wiązać się z weganizmem. W diecie witariańskiej stosuje się surowe owoce i warzywa, nasiona, kiełki, pestki, ziarna, a także orzechy. Jada się je po namoczeniu – moczenie w wodzie zastępuje szkodliwy według zwolenników tej diety proces gotowania. Jest to dieta dość lekkostrawna, często traktowana jako dieta sezonowa.

Jeśli masz planach pozbyć się dodatkowych kilogramów, pamiętaj, aby dostosować sposób odchudzania do Twojego organizmu – nie każda z diet będzie dla Ciebie dobra. W tym celu możesz na przykład zasięgnąć porady dietetyka lub innego specjalisty z zakresu odżywiania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here