Gruntowny czy szybki remont – każda metamorfoza kuchni wymaga odpowiedniego przygotowania. Dobry plan zaoszczędzi nam przykrych niespodzianek, ale i pozwoli uniknąć zbędnych kosztów. Ile kosztuje remont kuchni, czy opłaca się go robić samodzielnie i jak się do tego zabrać? Poznaj przepis na udany remont kuchni.
Remont kuchni – od czego zacząć?
Remont kuchni to wymagające przedsięwzięcie, dlatego zanim zdecydujemy się na demontaż starych mebli i sprzętów AGD, dobrze się do niego przygotujmy.
Budżet to podstawa, powinniśmy zatem już na wstępie określić, jaką sumę możemy przeznaczyć na zmianę wyglądu naszej kuchni. Druga kluczowa kwestia to znalezienie dobrej ekipy remontowej – najlepiej sprawdzonej przez znajomych. Kolejny krok to stworzenie projektu nowej kuchni i przygotowanie kosztorysu, w którym powinniśmy uwzględnić ceny materiałów oraz sprzętów, a także koszty robocizny. Jeżeli remontujemy kuchnię w bloku, może się okazać, że niektóre prace czy przeróbki instalacji mogą wymagać zgody zarządcy budynku. Warto sprawdzić to jeszcze przed rozpoczęciem remontu.
Jeżeli natomiast chcemy zaoszczędzić sobie czasu i wysiłku, możemy udać się do studia kuchni, gdzie będziemy mogli skonsultować nasze pomysły ze specjalistami, uzyskamy fachowy projekt kuchni na wymiar i poznamy koszty jego realizacji. W najlepszych salonach mebli kuchennych możemy wyposażyć kuchnię od A do Z, a więc nie tylko zamówimy meble kuchenne, lecz także odpowiednio dobrany do wystroju naszej nowej kuchni sprzęt AGD czy akcesoria i elementy dekoracyjne. Usługa oczywiście obejmuje również wykonanie zabudowy i jej montaż.
Kuchnia przed i po – czyli co trzeba wymienić?
Gruntowny remont kuchni wymaga wymiany szeregu elementów. O czym nie możemy zapomnieć i co powinniśmy wymienić?
Instalacja elektryczna, wodna i wentylacyjna – przebieg instalacji powinien być dopasowany do nowego układu mebli, rozmieszczenia sprzętów AGD oraz oświetlenia. Przy okazji możemy zweryfikować funkcjonalność lokalizacji poszczególnych gniazdek elektrycznych oraz włączników.
Sprzęt AGD – być może urządzenia wolnostojące warto ukryć w zabudowie, by nasza kuchnia po remoncie zyskała na elegancji? Tak czy siak, wysłużone już sprzęty, wymieńmy na nowe. W ten sposób podniesiemy ergonomię pomieszczenia, a efekt końcowy z pewnością będzie bardziej gustowny.
Podłoga – zniszczone płytki zastąpmy nowymi kaflami lub wybierzmy odporne panele podłogowe, które przykryją starą podłogę. Pamiętajmy też, by wykończenie podłogi pasowało do ogólnego wystroju kuchni.
Oświetlenie – prawidłowe oświetlenie kuchni zapewnia nam komfort podczas wykonywania poszczególnych prac. Odpowiednio rozplanujmy obecność lamp w naszej kuchni, dostosowując ich rozmieszczenie do nowego układu mebli i AGD.
Meble i blaty – wymiana szafek kuchennych zrobi największą różnicę i będzie mieć największy wpływ na wygląd naszej nowej kuchni. Przy planowaniu zabudowy, miejmy na uwadze również powierzchnię roboczą – im więcej blatu, tym lepiej.
Styl i kolorystyka wnętrza – styl dostosowany do naszych upodobań sprawi, że w kuchni będziemy czuć się dobrze, a praca w niej stanie się przyjemna.
Zdjęcie pochodzi z wizualizacji kuchennej studia meblowego ZOYA w Golubiu-Dobrzyniu https://www.maxkuchnie.pl/studia-mebli/zoya/
Co jest najbardziej kosztowne, czyli jak zaoszczędzić na remoncie?
Koszt remontu kuchni będzie zależeć oczywiście od jego zakresu, ale i od tego, w jakim stanie znajduje się nasza kuchnia obecnie. Remont starej kuchni, w której konieczne będą demontaż szafek, przeróbki instalacji, ściągnie podłóg czy równanie ścian wygeneruje większe koszty, niż urządzenie pomieszczenia w stanie deweloperskim. Niektóre wydatki jednak możemy ograniczyć, chociażby wykonując część prac samodzielnie. Dobrym pomysłem może okazać się adaptacja starych mebli. Remont szafek kuchennych pozwoli zaoszczędzić sporo pieniędzy, a taki zabieg naprawdę potrafi całkowicie odmienić wygląd kuchni. Czasem wystarczy że wymienimy fronty szafek na nowe lub ciemnym drzwiczkom nadamy białe wykończenie, by pomieszczenie zyskało nowe oblicze. Być może również i niektóre sprzęty AGD da się włączyć w aranżację nowej kuchni. Zakup nowych urządzeń jest dość kosztochłonny, dlatego warto dobrze rozważyć, czy jakikolwiek z dotąd używanych sprzętów, który może nam jeszcze posłużyć, będzie pasować do wystroju naszej nowej kuchni. Inne, działające urządzenia możemy po prostu sprzedać, wystawiając je chociażby na lokalnych serwisach ogłoszeniowych. Nawet jeżeli uda nam się uzyskać za nie stosunkowo niewielką sumę, to i tak zgromadzimy dodatkową kwotę na kupno nowego AGD.
Przygotowania do remontu kuchni
Zanim rozpoczniemy prace remontowe, musimy odpowiednio przygotować pomieszczenie. W pierwszej kolejności powinniśmy zająć się demontażem starych mebli. Jeżeli szafki chcemy odrestaurować czy też sprzedać, uważajmy, by ich nie zniszczyć. Co należy zrobić?
- Opróżniamy wnętrze szafek – z szafek i szuflad powyciągajmy produkty spożywcze i akcesoria kuchenne. Najlepiej schować je do opisanych pudełek, tak by później móc je sprawnie rozpakować.
- Ściągamy wszystko, co jest na ścianach: zdjęcia, obrazy, wieszaki, relingi itp.
- Odłączamy urządzenia AGD – z niektórymi sprzętami pójdzie nam łatwiej, z innymi pewnie będziemy musieli się bardziej pomęczyć. Cenne wskazówki odnośnie do dezinstalacji poszczególnych urządzeń znajdziemy w instrukcjach obsługi.
- Demontujemy blat – pamiętajmy, aby blatu nie odrywać na siłę. Usuńmy każde z mocowań, a blat zejdzie bez problemu.
- Ściągamy fronty szafek – z dolnych i górnych szafek zdejmijmy drzwiczki, odkręcając zawiasy, powysuwajmy szuflady, zwalniając zaciski, i wyjmijmy wszystkie półki.
- Zdemontujmy korpusy szafek – usuńmy elementy mocujące dolną zabudowę, nie zapominając o wkrętach łączących poszczególne szafki ze sobą. Przy demontażu szafek wiszących przyda się natomiast pomoc drugiej osoby. Najpierw poluzujmy znajdujące się na wspornikach wkręty i wykręćmy śruby, zespalające przylegające do siebie szafki. Szafki ze wspornika zdejmujemy, podtrzymując korpus równolegle z obu stron. Jeżeli szafki są zamontowane bezpośrednio do ściany, podczas gdy jedna osoba przeprowadza demontaż, druga podtrzymuje szafkę.
- Skuwamy kafle i płytki – to zajęcie, które prawdopodobnie zabierze nam najwięcej czasu i będzie wymagać determinacji. Przydadzą się też narzędzia, takie jak dłuto, przebijak oraz młot. Pozbądźmy się również wszelkich zabezpieczeń ze ścian – szklanych czy drewnianych paneli itp.
- Zabezpieczamy miejsce remontu – tu przyda się folia do remontu i taśma malarska. Przy otwartej kuchni zabezpieczmy też inne pomieszczenia w domu i elementy wyposażenia, które mogą być narażone na zniszczenie.
Remont kuchni – gdzie szukać inspiracji?
Zanim rozpoczniemy remont kuchni na dobre, warto mieć już w głowie przynajmniej zarys tego, jak powinna wyglądać nasza nowa kuchnia. Nawet gdy wybieramy się do projektanta czy studia kuchni, dobrze jest wiedzieć, jaki styl wnętrzarski nam się podoba – takie pytanie na pewno padnie podczas spotkania ze specjalistą. Przeglądnijmy galerie zdjęć dostępne w Internecie – na stronach i blogach wnętrzarskich, poczytajmy o kolorach i psychologii barw, by mieć pewność, że nasza nowa kuchnia będzie dla nas komfortowa pod każdym względem.