Kiedy używać pasa kulturystycznego

Trening z dużymi obciążeniami musi być wykonywany przede wszystkim prawidłowo, aby nie zaszkodził. Podczas podnoszenia ciężarów ćwiczący najczęściej zakładają specjalny pas do ćwiczeń. Jego zadaniem jest nie tylko wspomożenie treningu, ale i ochrona kręgosłupa.

Pas kulturystyczny – zabezpieczenie kręgosłupa

Podczas podnoszenia dużych ciężarów pas kulturystyczny stosowany jest celem ochrony kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Ten bowiem jest najbardziej narażony na kontuzje. Zadaniem pasa kulturystycznego jest stabilizacja mięśni oraz podniesienie ciśnienia tłoczni brzusznej.

Z jednej strony osoba trenująca chroni swój kręgosłup, minimalizuje ryzyko wystąpienia przepukliny czy wypadnięcia dysku, z drugiej zaś może liczyć na efektywniejszy trening. Możliwe jest bowiem uniesienie większego ciężaru. Ćwiczenia zyskują na dynamice i intensywności, co finalnie oznacza lepsze wyniki.

Pas treningowy – dla kogo wskazany?

Z pasa do ćwiczeń korzystają przede wszystkim osoby trenujące podnoszenie ciężarów. Ten sam pas można jednak zauważyć założony nawet u bywalców siłowni, którzy sięgają „tylko” po cięższe hantle. Można bowiem liczyć na funkcje dwojakiego rodzaju – wspomniane zabezpieczenie oraz efektywniejszy trening.

Jak dobrać pas do ćwiczeń?

Dobierając pas do ćwiczeń należy kierować się wymiarami oraz odczuciami. Nie trzeba, wręcz niewskazane jest dobieranie pasa zgodnie z rozmiarem w talii czy też porównując do rozmiaru noszonych spodni. Każda osoba trenująca ma pas na nieco innej wysokości. Kluczowe jest zatem, aby go przymierzyć i sprawdzić po zapięciu, jak się w nim czujemy.

Napinając mięśnie brzucha powinno się poczuć ich napieranie na pas na kręgosłup. To akcesorium nie może jednak utrudniać oddychania.

Pasy kulturystyczne dostępne są w różnych rozmiarach, ale i szerokościach. Większość z nich ma szerokość 10 cm, co jest odpowiednie dla osób o przeciętnych proporcjach ciała. Pasy mogą być wykonane z mocnego nylonu bądź skóry naturalnej. Te pierwsze dopasowują się do ciała praktycznie od razu. Te bazujące na skórze trzeba rozchodzić, przywyknąć do nich, ponieważ na samym początku mogą się wydawać twarde i szorstkie. Konstrukcja ze skóry oznacza za to dużą trwałość pasa.

Pas na siłownię – bezpieczny trening

Zarówno rozpoczynając przygodę ze sportami siłowymi, jak i mając już pierwsze doświadczenia na swoim koncie warto zainwestować w indywidualnie dobrany pas kulturystyczny. Jest to gwarancja trenowania z zachowaniem maksymalnego bezpieczeństwa, ochrony kręgosłupa, ograniczenia ryzyka występowania przeprostu, który jest nieprawidłowością. Ponadto w grę wchodzi dynamiczniejszy i lepszy trening.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here