Suplementy dla biegaczy

Bieganie to hobby, na które decyduje się coraz więcej osób. Jest zdrowe, rozwojowe oraz pomaga zachować organizm w dobrej kondycji przez długi czas. Osoby angażujące się w trening w stopniu zaawansowanym powinny rozważyć włączenie do swojej diety specjalnych suplementów dedykowanych dla biegaczy. Poniżej przybliżamy ich charakterystykę oraz podpowiadamy jaką pełnią rolę w Twoim treningu oraz dlaczego warto je stosować regularnie. 

Suplementy w diecie biegacza krótkodystansowych 

Biegacze wykonujący trening 2-3 krotnie w ciągu tygodnia, któremu poświęcają około 30 minut, mogą (ale nie jest konieczne) stosować dodatkowe formy suplementacji. Ich dieta powinna być odpowiednio zbilansowana i obfitować w węglowodany, białko oraz witaminy i minerały. Posiłek warto spożywać najwyżej godzinę przed treningiem – może być złożony z mieszanki muesli, owoców i jogurtu.

Po zakończonym treningu warto przyswoić dodatkową porcję węglowodanów oraz białka. W ten sposób zaspokoisz zapotrzebowanie organizmu na energię i aminokwasy oraz przyspieszysz regenerację mięśni.

Po suplementy dodatkowe sięgają przede wszystkim osoby wykonujące biegi na dystansie do 5 kilometrów. Wówczas warto sięgać po produkty zawierające kofeinę, azotany, beta-alaninę, a także wodorowęglan sodu. 

Suplementy w diecie biegaczy długodystansowych 

Osoby trenujące profesjonalnie lub też biegające na dystansach dłuższych niż 10 kilometrów potrzebują skupić się także na prawidłowym nawodnieniu organizmu. Przed i po treningu warto stosować napoje izotoniczne, które uzupełniają zapotrzebowanie na elektrolity i witaminy. Ich rozbudowaną ofertą znajdziesz pod linkiem: https://primabiotic.pl/product-category/suplementy/suplementy-dla-biegaczy/.

Po zakończeniu treningu warto sięgnąć po odżywki węglowodanowo-białkowe, których porcje warto dopasować do swoich indywidualnych potrzeb. Zaleca się, by przyjmować nawet 1 g węglowodanów oraz nawet 0,3 białka na każdy kilogram masy ciała. 

W przypadku osób intensywnie trenujących ważna jest także suplementacja glukozaminy, będącej prekursorem wielu biocząsteczek. Wspiera ona regenerację chrząstek stawowych, co świetnie wpływa na sprawność kolan. 

Ponadto warto zainteresować się odżywkami zawierającymi aminokwasy BCAA. Ich suplementacja przeciwdziała rozpadowi białek w czasie zintensyfikowanych treningów wytrzymałościowych. Będą ograniczać uczucie zmęczenia w trakcie treningu oraz poprawiają wydolność w trakcie jego wykonywania. 

Biegacze pragnący schudnąć – oraz dedykowane dla nich suplementy 

Bieganie to też świetny sposób na schudnięcie i poprawę sylwetki. Osoby podejmujące się treningu z tych powodów powinny sięgać po preparaty przyspieszające spalanie tkanki tłuszczowej. Do takich należą termogeniki, które będą przyspieszać ten proces, ułatwiając wykorzystanie kwasów tłuszczowych zgromadzonych w organizmie. 

Podobne efekty uzyskasz korzystając z l-karnityny, która poprawia wydolność organizmu, redukuje uczucie zmęczenia, a tym samym pomaga w zakończeniu treningów nawet najbardziej wymagających. 

Istotna jest także wspomniana już glukozamina. Pomoże utrzymać kości kolan w dobrym stanie, co ma duże znaczenie w przypadku osób z nadwagą, narażonych na ich zwyrodnienie lub przeciążenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here