Żylaki wbrew powszechnemu przekonaniu, nie są jedynie problemem natury estetycznej. Znacznie częściej dotykają kobiet niż mężczyzn. Niestety, wiele osób lekceważy pierwsze objawy tego, że z ich nogami dzieje się coś nie tak. A przecież czujność powinny wzbudzić skurcze w łydkach, ciężkość nóg, bóle, obrzęk, czy też popękane naczynka, tzw.pajączki. Są osoby, które o wiele bardziej narażone są na powstawanie żylaków, niż inni. Do czynników ryzyka należą między innymi praca siedząca, otyłość, częste chodzenie w butach na obcasach. Skłonności do żylaków bywają także dziedziczne. Można jednak z tym walczyć poprzez odpowiednią profilaktykę, jak na przykład noszone rajstopy przeciwżylakowe.

Czy żylaki są niebezpieczne?

Wiele pań sądzi, że żylaki to problem głównie kosmetyczny, ukrywając je pod długimi spodniami. Lekarze jednak ostrzegają, że ich nieleczenie może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Niewydolność żylna może prowadzić do powstawania zapaleń w obrębie żył powierzchniowych – obrzęku, zaczerwieniania i bólu w chorym obszarze. Żylaki zwiększają także ryzyko wystąpienia zakrzepicy w żyłach głębokich, co może powodować powstanie niebezpiecznych dla życia zatorów.

Z tych właśnie powodów uznaje się, że żylaki stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i należy z nimi walczyć.

Leczenie żylaków

W celu zmniejszenia codziennego dyskomfortu można nosić specjalne rajstopy przeciwżylakowe. Lekarze stosują także wiele metod, które mają za zadanie całkowicie usunąć problem. Do wyboru są metody bezinwazyjne lub zabiegi chirurgiczne. W calu wybrania odpowiedniego rodzaju leczenia należy wybrać się do lekarza, który oceni skalę problemu i wskaże najlepszą drogę do pozbycia się go.

Wiele kobiet preferuje metody małoinwazyjne, ze względu na to, że dają o wiele lepszy efekt kosmetyczny, bez blizn pooperacyjnych. Czasem jednak żylaki są tak bardzo rozwinięte, że nie da się uniknąć interwencji chirurgicznej.

Profilaktyka przeciwżylakowa

Znane powiedzenie głosi, że o wiele lepiej jest zapobiegać chorobom, niż je leczyć. W tych słowach jest wiele prawdy, także jeśli chodzi o żylaki.

panie, które mają tendencję do ich powstawania lub zauważają u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy mogą stosować specjalne rajstopy przeciwżylakowe. Ich zadaniem jest zmienne, stopniowane uciskanie nóg. Na rynku dostać można rajstopy o rożnym stopniu kompresji, dobieranych w zależności od stopnia zaawansowania choroby. Rajstopy przeciwżylakowe kupić można nie tylko w sklepach medycznych, ale i zwyczajnych sklepach z damską bielizną. Oprócz nich można także zaopatrzyć się w pończochy lub podkolanówki uciskowe.

Niezależnie od tego, czy problem z żylakami już wystąpił czy nie, warto stosować się do kilku zasad. Panie powinny zrezygnować z częstego chodzenia w butach na obcasach, zamieniając je na wygodne obuwie o płaskiej lub jedynie lekko podwyższonej podeszwie. W profilaktyce przeciwżylakowej bardzo ważna jest także aktywność fizyczna, rezygnacja z palenia papierów oraz masaże nóg.

http://www.fitnesstube.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here