Witaminy są substancjami, których ludzki organizm nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć. Są one przy tym niezbędne dla jego prawidłowego funkcjonowania. Dlatego też niezbędne jest ich dostarczanie z zewnątrz. Najlepiej oczywiście nadaje się do tego zbilansowana dieta, pełna różnorodnych substancji odżywczych i witamin. Jeśli samo pożywienie nie wystarcza, warto sięgnąć po suplementy, których zadaniem jest uzupełnienie ewentualnych niedoborów.

Witaminy z grupy B

Każda z witamin jest niezbędna, by ludzki organizm mógł funkcjonować bez przeszkód. Podobnie jest z witaminami z grupy B, które pełnią w ciele człowieka bardzo ważne funkcje.

Witaminy z tej grupy bezpośrednio odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Jest to związane ze stanem zdrowia psychicznego człowieka. Witaminy B zwiększają sprawność intelektualną, zmniejszają stany napięcia nerwowego, polepszają nastrój, biorą także udział w wielu procesach metabolicznych.

Braki witamin z grupy B

Niedobory witamin z grupy B mogą powodować poważne konsekwencje zdrowotne. W przypadku podejrzeń co do możliwych braków warto zdecydować się na sięgnięcie po odpowiedni środek witaminowy.

Przykładowo, niedobór witaminy B1 może powodować problemy z funkcjonowaniem układu nerwowego. Jej braki bezpośrednio odpowiadają za trudności w koncentracji, oczopląs czy depresję. Braki B1 skutkują także nieprawidłowym funkcjonowaniem układu sercowego, co skutkuje szybszą akcją serca, powiększonym mięśniem sercowym i obrzękami kończyn.

Kolejną ważną witaminą z grupy B jest kwas foliowy. Pełni ważną funkcję w procesie podziału komórek, dlatego szczególnie zalecany jest kobietom w ciąży, by zapobiec powstawaniu wad wrodzonych u rozwijającego się płodu. Niedobory kwasu foliowego skutkują zmniejszoną ilością czerwonych krwinek (anemii), problemami z pamięcią, układem trawiennym, niedożywieniem, obniżeniem masy ciała.

Bardzo poważne konsekwencje niesie ze sobą niedobór witaminy B12. Mówi się o nim jak o stanie zagrażającym życiu. Jego objawy to ogólne osłabienie organizmu, drżenie kończyn, upośledzenie odczuwania bólu i temperatury, zawroty głowy, męczenie się czy przyspieszenie akcji serca.

Podsumowując, każda z witamin grupy B jest konieczna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu i jego różnych układów. Brak witaminy B skutkuje poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, zwłaszcza w odniesieniu do układu nerwowego. Ale przykre skutki niedoborów mogą także dotknąć układu pokarmowego, sercowego oraz uszkodzić narządy wzroku.

Warto wiedzieć, że witamina B nie magazynuje się w ludzkim organizmie, dlatego koniecznie trzeba pamiętać o jej systematycznym, codziennym dostarczaniu w odpowiednich ilościach. Przyczyną braku witaminy B może być jej upośledzone wchłanianie w układzie pokarmowym. Na niedobory narażone są także osoby spożywające alkohol w dużych ilościach. Witaminy z grupy B występują w roślinach strączkowych, mięsie czy nabiale. W przypadku mało zróżnicowanej diety może być konieczna ich suplementacja.

http://ortopedycznie.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here