Plan treningowy dla początkującego

Każdy z nas marzy o posiadaniu smukłej sylwetki, jednakże nie istnieje jeden uniwersalny plan treningowy dla wszystkich, dzięki któremu każdy z nas mógłby to osiągnąć. Jeśli liczymy na uzyskanie satysfakcjonujących efektów, to konieczne jest dobranie planu do naszych indywidualnych potrzeb i możliwości. Każdy organizm jest bowiem inny. W związku z tym warto zasięgnąć porady profesjonalisty, czyli doświadczonego trenera. Inne ćwiczenia są bowiem zalecane dla początkujących, a inne dla zaawansowanych.

Co warto wiedzieć, przed podjęciem aktywności fizycznej?

Niezależnie od tego na jakie ćwiczenia się zdecydujemy, muszą one być wykonywane prawidłowo, a więc technika to podstawa. Jeśli będziemy je wykonywać niewłaściwe, to nie tylko nie uzyskamy pożądanych rezultatów, ale doprowadzimy do kontuzji. W związku z tym należy zapoznać się z poprawnym wykonywaniem danego ćwiczenia. W tym celu można poradzić się doświadczonych znajomych z siłowni czy też instruktora.

Każde ćwiczenie wykonywane jest w seriach, składających się z określonej ilości powtórzeń. Zaleca się wykonywać trzy serie po 20 ćwiczeń. Początkujący mogą rozpocząć od minimum dziesięciu pojedynczych wykonań w jednej serii, po czym stopniowo należy zwieszać liczbę ćwiczeń. Oprócz ilości powtórzeń zaleca się dokładanie obciążenia, które wraz z upływem czasu będziemy stopniowo zwiększać.

Wykonywane przez nas ćwiczenia powinny mieć określony rytm, a więc znaczenie ma tutaj dokładność, precyzja i tempo. Bardzo ważny jest także oddech podczas wysiłku. Wdech następuje podczas pierwszej fazy ćwiczenia, a wydech podczas największego napięcia mięśniowego.

Nie zapominaj o rozgrzewce, zaplanuj trening

Jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę z siłownią, to nie można przesadzać z ilością treningów, gdyż mięśnie potrzebują odpoczynku i regeneracji. Zaleca się trenować do drugi dzień przez 30 minut, a przed przystąpieniem do wykonywania pozycji z planu treningowego należy rozgrzać mięśnie przed wzmożonym wysiłkiem. Sprawdzi się kwadrans spędzony na bieżni czy rowerku stacjonarnym bądź podskoki na skakance. Z kolei po zakończeniu treningu należy przeznaczyć 10 minut na ćwiczenia statyczne i rozciągające. Każdy trening powinien być zaplanowany i uwzględniać rodzaje ćwiczeń i ich częstotliwość, obciążenia, określone partie mięśniowe. Plan najlepiej jest zmieniać co 3-4 miesiące, aby mięśnie nie przyzwyczaiły się do stałego wysiłku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here