Jak zacząć biegać?

Bieganie stało się niezwykle modne, dzięki czemu coraz więcej osób może korzystać z licznych korzyści płynących z uprawiania sportu. Jest to świetny sposób na poprawienie swojej kondycji i wysmuklenie sylwetki. Bardzo ważne jest jednak, aby aktywność fizyczna sprawiała nam przyjemność. Wówczas możemy liczyć na uzyskanie satysfakcjonujących rezultatów i to bez wyrzeczeń. Jak zacząć więc biegać?

Odpowiednio dopasowane obuwie do podłoża

W celu rozpoczęcia swojej przygody z bieganiem, należy się do niej odpowiednio przygotować. Potrzebne będzie nam wygodne i wyprofilowane obuwie, które należy dobrać w zależności od podłoża, po którym przyjdzie nam biegać. Obuwie biegowe powinno charakteryzować się lekkością, wytrzymałością i dobrą amortyzacją. Podeszwa zaś powinna byś stosunkowo gruba i elastyczna. Dobrze dopasowane obuwie to takie, w którym stopa ma swobodę ruchu. Najlepiej jest biegać po naturalnym podłożu, dzięki czemu pracować będą mięśnie a nie stawy. Sprawdzą się ścieżki w parku i lesie czy też w wąwozie. Nie poleca się z kolei betonowych chodników.

Rozplanuj trening

Dzięki prowadzeniu dzienniczka treningowego możliwe jest sprecyzowanie swoich celów, które łatwiej będzie nam zrealizować. Działa to na nas bowiem motywująco i znacznie chętniej znajdziemy wolny czas na zrealizowanie wyznaczonych pozycji z listy. W planie nie można zapomnieć o rozgrzewce przed rozpoczęciem treningu oraz wyciszeniu organizmu i rozciąganiu po jego zakończeniu. Minimalną dawką ruchu jest godzinny wysiłek fizyczny, trzy razy w tygodniu.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Biegacze nie powinni zapominać o dostosowaniu swojego stroju do aktualnej temperatury na zewnątrz czy też otoczenia, w którym przyjdzie im się poruszać. Zwykle na początek wystarczające jest zastosowanie zwykłych dresów, a następnie zaleca się zainwestowanie w odzież funkcyjną. W celu uprzyjemnienia sobie treningu warto zastosować wspomagacze w postaci bidonu z wodą czy napoju izotonicznego oraz energetyczną muzykę. Okazuje się, że dzięki temu możliwe jest zwiększenie wytrzymałości podczas treningu nawet o kilkanaście procent.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here