Co daje trening z ciężarem własnego ciała?

Okazuje się, że w celu wykonywania ćwiczeń siłowych wcale nie ma konieczności odwiedzania siłowni. Wszystko to dzięki kalistenice, czyli metodzie ćwiczeń opierającej się na wykorzystywaniu własnej masy ciała zamiast hantli czy sztangi.

Charakterystyczne ćwiczenia w kalistenice

Zaletą kalisteniki jest z pewnością to, że nie ogranicza nas praktycznie żadna ilość ćwiczeń, gdyż mamy nieograniczone możliwości w przypadku treningu z wykorzystaniem własnej masy ciała. Dodatkowo możliwe jest wprowadzanie zmian, jeśli chodzi o sposób ich wykonywania, co z kolei pozwala tworzyć zróżnicowane warianty trudności. Głównymi ćwiczeniami w kalistenice są przysiady, pompki, podciąganie na drążku, stanie na rękach, mostki i zwinięcia nóg. Z całą pewnością każdy jest w stanie dobrać odpowiedni zestaw ćwiczeń w celu trenowania klatki piersiowej, mięśni brzuch, bicepsów, tricepsów, mięśni pośladków i nóg, mięśni kręgosłupa i pleców oraz obręczy barkowej. Założeniem kalisteniki jest trenowanie wszystkich tych partii naprzemiennie podczas każdej kolejnej sesji, a nie skupianie się tylko na wybranej partii ciała. Treningi są intensywne i wymagają jednodniowej przerwy przeznaczonej na regenerację i wypoczynek.

Ćwiczenia siłowe

Jeśli zaczynamy dopiero swoją przygodę z kalisteniką, to wystarczające jest bazowanie na podstawowej formie ćwiczeń. Wraz z naszym zaawansowanie zaleca się utrudniać sobie trening. Mogą sobie pozwolić na to osoby, którym udało się już zwiększyć siłę i wytrzymałość. W zawiązku z tym zamiast wykonywania zwykłych pompek można wprowadzić pompki na jednej ręce czy na nadgarstkach. Każdy plan treningowy powinien być dostosowany do naszych aktualnych możliwości.

Czy ćwiczenia masą własnego ciała są godne polecenia?

Kalistenika ma zarówno swoje wady, jak i zalety. Dla niektórych ćwiczenie w samotności może być mało motywujące, a ponadto nie każdy potrafi stworzyć optymalny dla siebie plan treningowy, który przyniesie oczekiwane rezultaty. Nie mamy też pewności, czy wykonujemy prawidłowo ćwiczenia. Ogromną zaletą ćwiczenia masą własnego ciała jest to, że jest to prosty sposób na powrót do formy i poprawienie sylwetki, a ponadto niewymagający kupowania specjalistycznego sprzętu czy też innych akcesoriów. Wystarczy strój sportowy i drążek do pociągania, a zestawu ćwiczeń można dowolnie modyfikować i wykonywać o każdej porze dnia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here