Wszyscy wiedzą, jak ważną rolę w funkcjonowaniu ludzkiego organizmu odgrywają witaminy. Ich niedobory prowadzić mogą do zaburzeń w jego pracy oraz poważnych problemów zdrowotnych. Dlatego tak ważna jest troska o odpowiedni sposób odżywiania, którego zadaniem jest dostarczenie ciału wszystkich potrzebnych składników. Jednak każdy wie jak wygląda rzeczywistość – utrzymanie zdrowej diety jest trudne, zwłaszcza przy stresującym i zabieganym trybie życia. W takim przypadku warto zatroszczyć się o odpowiedni preparat witaminowy, który uzupełni ewentualne niedobory witamin i składników mineralnych.

Naturalna witamina E

W połowie dwudziestego wieku odkryto, że witamina E niesie ze sobą wiele korzyści dla ludzkiego organizmu. Wtedy też zaczęto debatować nad tym, czy powinna być sprzedawana bez recepty. Wiele osób opowiedziało się za tym, by była dostępna jedynie na zalecenie lekarza. Wszystko dlatego, że jej właściwości prozdrowotne są właściwie niezliczone!

Wpływ witaminy E na ludzkie ciało

Już w ubiegłym wieku wykazano, że witamina E zalecana jest w profilaktyce prozdrowotnej układu sercowego. Jej regularne zażywanie obniża ryzyko wystąpienia udaru i zawału. Dzięki suplementacji przy pomocy naturalnej witaminy E można obniżyć ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej aż o połowę – lub łagodzić zmiany zapalne z nią związane.

Witamina E ma także zbawienny wpływ na skórę. Zapobiega powstawaniu trądziku, owrzodzeń skóry oraz chorobom włosów i paznokci. Jej zażywanie jest także zalecane w przypadku leczenia oparzeń, jako że wykazuje działanie łagodzące, przeciwbólowe oraz przyspiesza gojenie się ran.

Witamina E jest także składnikiem różnego rodzaju kosmetyków, które dzięki niej zyskują działanie ochronne, przeciwzmarszczkowe czy przeciwsłoneczne.

Jeśli chodzi o dawkowanie witaminy E, nie ma żadnych dowodów na to, że da się ją w jakikolwiek sposób przedawkować. Jej niedobory zaś mogą prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak zaburzenia neurologiczne, pogorszenie się stanu skóry oraz niedobory czerwonych krwinek.

Jaką witaminę E wybrać?

Jako, że ludzie nie mają zdolności do syntezy witaminy E, muszą uzyskać ją z pożywienia. Kiedy dieta nie pozwala jednak na pokrycie pełnego zapotrzebowania, warto zdecydować się na zakup odpowiedniego suplementu diety.

W aptece warto zwrócić uwagę na to, czy wybrany preparat to naturalna witamina E. Uznaje się bowiem, że wykazuje ona o wiele większa aktywność biologiczną, niż ta uzyskana w sposób syntetyczny.

Są osoby, dla których suplementacja witaminą E będzie wskazana o wiele bardziej ze względu na większe ryzyko występowania jej niedoborów. Do tego grona zaliczają się ludzie, którzy spożywają w codziennej diecie duże ilości mięsa, palacze papierosów, osoby chore na padaczkę, kobiety przyjmujące tabletki antykoncepcyjne oraz te w okresie ciąży, karmiące piersią czy będące w okresie przekwitania.

Zapobieganie alergiom, chorobom serca, procesom starzenia, dobry wpływ na stan skóry, zapobieganie niepłodności, profilaktyka nowotworów – brzmi niewiarygodnie, jak na jedną witaminę? To tylko niewielka część tego, co potrafi naturalna witamina E.

http://www.prohelvetia.pl/

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZestaw witamin
Następny artykułZdrowa dieta

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here