Półki w aptekach wręcz uginają się od preparatów witaminowych. Dla niezorientowanej w temacie osoby wybranie jednego z nich może okazać się zadaniem ponad własne siły. Oczywiście, zawsze można zasięgnąć porady farmaceuty, dobrze jednak wiedzieć, jaki zestaw witamin wybrać, by zaspokoić zapotrzebowanie organizmu.

Coś dla każdego

Warto przede wszystkim pamiętać o tym, że każdy ludzki organizm jest inny, a same jego potrzeby różnią się w zależności od stanu zdrowia, płci czy wieku. Dlatego na rynku panuje tak szeroki wybór preparatów witaminowych. Wszystko po to, by każdy klient był w stanie dobrać najlepszy do swoich potrzeb i oczekiwań.

Oprócz składu, specyfiki witaminowe różnią się od siebie także ceną. Zawsze warto zwracać uwagę na skład preparatu, bowiem może okazać się, że między środkami o takim samym składzie istnieje spora różnica cenowa – przy czym ich działanie jest dokładnie takie samo.

Komu poleca się zestawy witamin?

Lekarze i dietetycy zgadzają się miedzy sobą, że dla ludzkiego organizmu najzdrowsze i najlepiej przyswajalne są witaminy obecne w żywności. Dlatego w trosce o dostarczenie swojemu organizmowi wszystkich niezbędnych składników, najlepiej jest zadbać o zdrowy tryb życia i odpowiednie odżywianie. Jak jednak wygląda to w rzeczywistości, wie każdy. Dlatego zestaw witamin w swojej apteczce powinna posiadać każda osoba, która:

– odżywia się nieregularnie i nie przywiązuje uwagi do tego, co spożywa. Byle jakie posiłki, często oparte na fast foodach, mają znikome wartości odżywcze.

-wyklucza ze swojej diety owoce, warzywa czy nabiał. Osoby, które nie lubią lub nie mogą spożywać niektórych produktów, narażają się na niedobory witamin. Można je uzupełnić przy pomocy odpowiedniej suplementacji.

-narażona jest na wysiłek fizyczny i stres. Intensywny i szybki styl życia z pewnością nie służy ludzkiemu ciału.

Warto dodać także, że zestaw witamin przyda się w okresie zimowym, kiedy na rynku coraz mniej świeżych warzyw i owoców. Brak słońca i częstsze przebywanie w czterech ścianach wystawiają organizm na próbę. Odpowiedni preparat witaminowy pomoże organizmowi przetrwać trudny, zimowy czas oraz pozwoli przełamać przemęczenie i przygnębienie.

Rozsądne zażywanie

Każdy zestaw witamin zaopatrzony jest w ulotkę informującą o sposobie jego stosowania. Tak jak w przypadku wszystkiego, nadmiar witamin może być zwyczajnie szkodliwy dla zdrowia. Dlatego należy ściśle przestrzegać zalecanego dawkowania preparatów witaminowych.

W przypadku witamin dla małych dzieci, o wiele lepiej jest zdecydować się na te w formie żelków, lizaków czy syropu. Tabletki, nawet niewielkie, mogą bowiem nieść ze sobą ryzyko zakrztuszenia.

Alergicy powinni szczególnie dokładnie czytać ulotki zestawów witamin, by przekonać się, czy w ich składzie nie ma niebezpiecznych alergenów. Informacji o zawartości cukru powinni z kolei poszukać cukrzycy.

Specjaliści zalecają, by preparaty z witaminami zażywać jedynie w czasie potrzeby. To o wiele bardziej korzystne i bezpieczniejsze dla organizmu, niż stała suplementacja. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dobrze jest skontaktować się z lekarzem, który pomoże w wyborze odpowiedniego zestawu witamin.

http://www.med-online.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here