Minerały i witaminy odpowiedzialne za zdrową skórę

Witaminy oraz minerały odgrywają istotną rolę w prawidłowym wyglądzie skóry. Witaminy dla skóry powinny być nie tylko aplikowane w postaci kremu, ale również dostarczane w diecie lub poprzez przyjmowanie suplementów diety. Niedobory witamin objawiają się często jako stany zapalne skóry. Skóra, aby mogła prawidłowo funkcjonować, regenerować się i dzięki temu zdrowo wyglądać, potrzebuje wielu składników odżywczych. Warto wiedzieć, które z witamin oraz minerałów są dla skóry najważniejsze.

Rola witamin w procesie dbania o skórę

W pielęgnacji skóry istotne jest dostarczenie niezbędnych składników odżywczych zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz organizmu. Dopiero, kiedy zapewniamy cerze witaminy i minerały w codziennych drobnych zabiegach oraz w postaci odpowiednio skomponowanych posiłków, możemy mówić o kompletnej pielęgnacji. Jeśli bowiem mimo sumiennego stosowania odpowiednio dobranych kosmetyków zauważasz, że Twoja skóra jest widocznie zmęczona, poszarzała czy przesuszona – prawie pewne jest, że wykazuje zapotrzebowanie na witaminy i inne składniki, które powinny być dostarczone wraz z pożywieniem. Jak rozpoznać jednak, których witamin i minerałów brakuje naszej skórze? Które z nich zapewnią nam młodą i promienną cerę na dłużej? Lato i związany z nim lepszy dostęp do świeżej żywności sprawiają, że szybko możemy uzupełnić niedobory.

Naturalne witaminy i minerały – poznaj ich moc!

witaminyZarówno w kosmetykach, jak i w diecie nie powinno zabraknąć naturalnych przeciwutleniaczy – to witaminy A, E i C, które pozwolą zachować jędrną i elastyczną skórę na dłużej. Dzięki odpowiedniemu poziomowi witaminy A w organizmie skóra jest mniej podatna na powstawanie przebarwień. Jej niedobory objawiają się przesuszeniem i pękaniem naskórka. Witaminę A zapewnią nam zielone i pomarańczowe owoce i warzywa (np. marchew, jarmuż, szpinak, słodkie ziemniaki, groszek, morele, dynia, mango), a także pełnotłuste mleko, sery, morskie ryby, wątróbka oraz żółtka jaj. Uzupełnimy ją także dzięki suplementacji tranem. Witaminę E spotkamy przede wszystkim w tłuszczach roślinnych, orzechach różnego typu, oliwkach, roślinach strączkowych oraz pełnoziarnistych wypiekach. Witamina E spowalnia proces starzenia się skóry. Często występuje w suplementach razem z witaminą A, ułatwiając jej przyswajanie. Wybierając witaminy do picia lub inne preparaty witaminowe dla dorosłych, warto także szukać tego połączenia. Witaminę E znajdziemy również w żółtkach jaj i mleku. Jest ona ratunkiem dla suchej skóry. Cera pozbawiona witaminy E staje się podatna na podrażnienia, sprawia wrażenie zmęczonej i starszej. Witamina C jest natomiast bardzo istotna podczas procesu syntezy kolagenu w skórze, ma więc duży wpływ na jej elastyczność i młody wygląd. Największy jej ładunek znajdziemy w owocach dzikiej róży, owocach jagodowych i cytrusowych oraz papryce. Niedobór witaminy C objawia się ogólnym spadkiem odporności i szarzeniem cery. Jej braki mogą prowadzić też do pękania naczynek krwionośnych. Witaminy potrzebne człowiekowi to oczywiście mają również witaminy z grupy B (zwłaszcza B2, B5, B6 i B7) oraz witamina D. Niedobór witaminy B2 objawia się między innymi pękaniem skóry, w tym powstawaniem tzw. „zajadów” w kącikach ust. Źródłami B2 są przede wszystkim mleko, drożdże i pełne ziarno. Witamina B5 ma silne właściwości łagodzące. Wspiera regenerację skóry i sprawia, że jest miękka. Niedobory tej witaminy mogą ujawniać się jako rogowacenie naskórka. Znajdziemy ją w drobiu, wątróbce, jajkach, tłustych rybach, a także w nabiale i egzotycznych owocach (pomarańczach, mango, awokado, bananach). Witaminę B6 uzupełnimy, dodając do diety warzywa liściaste oraz pełnoziarniste wypieki. Oznaką jej niedoboru bywa przygnębienie. Bierze ona bowiem udział w procesie wytwarzania serotoniny – hormonu szczęścia. Szukajmy jej w zielonych warzywach, orzechach, kiełkach pszenicy i podrobach. Witamina B7 (biotyna) zapobiega nadmiernemu złuszczaniu naskórka, wzmacnia też włosy i paznokcie. Wspomaga leczenie trądziku, reguluje pracę gruczołów łojowych. Jest też niezbędna do sprawnego wchłaniania witaminy C.

Minerały najlepsze dla skóry

Wśród istotnych dla stanu skóry minerałów, wyróżniamy przede wszystkim cynk, krzem, potas, miedź i żelazo. Wszystkie z nich istotnie wpływają na prawidłowe funkcjonowanie największego organu naszego ciała, sprawiają też, że nasza cera wygląda młodo i promiennie. Cynk jest bezkonkurencyjny w zapobieganiu i łagodzeniu stanów zapalnych skóry, dlatego znajduje szerokie zastosowanie nawet w pielęgnacji bardzo delikatnej cery niemowląt. Podobne działanie wykazuje krzem, który wraz z cynkiem odpowiada za produkcję i syntezę kolagenu i elastyny, odpowiadających za napięcie i młody wygląd skóry. Objawami niedoboru jednego i drugiego pierwiastka jest łamliwość paznokci oraz występowanie charakterystycznych, białych plamek pod płytką. Również gdy zauważymy nawracające stany zapalne i wysypkę na skórze, warto uzupełnić dietę o jaja, drób, mięso wołowe, warzywa strączkowe i kasze (cynk) oraz o produkty pełnoziarniste, czosnek, szczypiorek i owoce ze skórką. Do suplementów zawierających cynk i krzem dodawany jest często potas odpowiadający za regulację gospodarki wodnej w organizmie, w tym również skórze. Znajdziemy go między innymi w jajkach, pomidorach, marchewce, ziemniakach, zielonej pietruszce, porzeczkach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here