Endoskopowa operacja zatok to najnowocześniejsza metoda leczenia przewlekłych stanów zapalnych zatok przynosowych. Celem zabiegu jest usunięcie zmienionej zapalnie błony śluzowej, która przyczynia się do zablokowania zatok.
Endoskopowa operacja zatok – czym jest?
Jak wskazuje już sama nazwa, zabieg ten przeprowadzany jest przy użyciu narzędzi endoskopowych. Już ten fakt stanowi jedną z zalet tej procedury: do wprowadzenia narzędzi do wnętrza nosa nie jest konieczne dokonywanie żadnych nacięć, dzięki temu po jej przebyciu nie pozostają widoczne blizny. Operacja endoskopowa zatok, rozpoczyna się od przygotowania pacjenta. Początkiem tego procesu jest znieczulenie: część lekarzy preferuje przeprowadzenie procedury w znieczuleniu ogólnym, inni specjaliści decydują się z kolei na znieczulenie miejscowe tylko tych struktur nosa, w których to będzie przeprowadzana ingerencja. Wszelkie narzędzia, które są używane podczas operacji, wprowadzane są poprzez nozdrza pacjenta. Dotyczy to zarówno zaopatrzenia chirurgicznego, jak i aparatury, obrazującej wnętrze zatok (która przesyła sygnał do monitora, znajdującego się przy stole operacyjnym). Po dokładnym uwidocznieniu i ocenie obszaru, poddawanego zabiegowi FESS, możliwe jest określenie zakresu operacji.
Dokładny przebieg operacji, zależny jest od problemu, który występuje u chorego. Jeżeli jest nim obecność polipów w jamie nosowej, procedura skupiać się będzie na ich usunięciu. W przypadku nawracających zapaleń zatok podejmowane będą działania, których wdrożenie zmniejszy tendencję to występowania tego problemu. W takiej sytuacji laryngolog może udrożnić oraz poszerzyć ujścia zatok, co pozwoli na znacznie sprawniejsze przepływy powstającej w nich wydzieliny. Oprócz tego podczas zabiegu FESS, wykonywanego z powodu istnienia powyższego problemu, przeprowadzana może być resekcja wyrostków haczykowatych (tworów, zaliczanych do komórek sitowych). W razie potrzeby zatoki są dokładnie oczyszczane, a nadmiar zmienionej zapalnie błony śluzowej jest z nich usuwany. Opisywany zabieg zajmuje około półtorej do dwóch godzin. .
Endoskopowa operacja zatok – wskazania
Nie każda osoba z zapaleniem zatok kwalifikuje się do operacji endoskopowej. O tym, czy taki zabieg jest konieczny, decyduje laryngolog po przeprowadzeniu szeregu badań. Chory musi poddać się RTG zatok, który pokaże zakres zmian, tomografii komputerowej nosa i zatok przynosowych. Jeśli pacjent kwalifikuje się do zabiegu, konieczna jest konsultacja z anestezjologiem, by wykluczyć przeciwwskazania do znieczulenia ogólnego. Wykonuje się też badania krwi, EKG i prześwietlenie klatki piersiowej. Pacjent musi odpowiednio przygotować się do endoskopowej operacji zatok; przede wszystkim 6 godzin przed zabiegiem nie może jeść, a 4 godziny pić. Nie powinien zażywać leków przeciwkrzepliwych, by zminimalizować ryzyko krwawienia w trakcie operacji. Leki te przestaje stosować 3 dni przed zabiegiem.
Operację zatok przeprowadza się u osób:
• chorych na przewlekłe zapalenie zatok przynosowych (z polipami lub bez), u których nieskuteczna okazała się terapia lekami na zatoki,
• z torbielami zatok przynosowych,
• ze skrzywioną przegrodą nosową, która może predysponować do infekcji,
• z grzybnią.
Endoskopowa operacja zatok – przygotowanie do zabiegu
Pacjentowi nie wolno jeść min. 6 godzin i pić min. 4 godziny przed planowanym zabiegiem. Na 3 dni przed operacją pacjent nie może zażywać leków przeciwkrzepliwych, np. polopiryny czy aspiryny, ponieważ zwiększają one ryzyko wystąpienia krwawienia w trakcie operacji i w okresie pooperacyjnym.
Endoskopowa operacja zatok – przebieg
Operację zatok wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Po wprowadzeniu sondy endoskopowej do jamy nosa na ekranie monitora lekarz obserwuje tkanki zajęte chorobowo, które blokują ujścia zatok przynosowych. W trakcie endoskopowej operacji zatok usuwana jest patologiczna śluzówka za pomocą mikronarzędzi chirurgicznych. Zabieg ten udrażnia naturalne ujście zatok i poszerza je, wskutek czego błona śluzowa regeneruje się i zostaje przywrócona prawidłowa wentylacja zatok przynosowych. Na koniec (jeżeli występuje intensywne krwawienie) lekarz zakłada pacjentowi tamponadę na 2 dni, które pacjent spędza w szpitalu. Po zabiegu chory powinien przez tydzień odpoczywać i stosować sterydoterapię donosową. Endoskopowa operacja zatok zmniejsza dolegliwości związane z przewlekłym zapaleniem zatok – ból twarzy staje się łagodniejszy, chory lepiej oddycha. Powikłania po operacji zatok występują bardzo rzadko – może jednak dojść do przebicia się do oczodołu.
Endoskopowa operacja zatok – zalecenia po operacji
Przez 2 doby od operacji zatok pacjent pozostaje w szpitalu. Po tym okresie lekarz usuwa tamponadę i wyznacza termin kolejnych wizyt, podczas których będą wykonywane zabiegi obkurczania i oczyszczania nosa. Lekarz powinien poinformować chorego także o konieczności stosowania sterydoterapii donosowej. Do pozostałych zaleceń należą: przepłukiwanie nosa roztworem 0,9% chlorku sodu oraz ograniczenie aktywności fizycznej i zawodowej w ciągu 7 dni od zabiegu.
Endoskopowa operacja zatok – cena
Osoby mające ubezpieczenie zdrowotne mogą poczekać w kolejce na darmową operację. W prywatnej klinice tego typu zabieg kosztuje ok. 7 tys. zł.