Jakie są dostępne typy preparatów na temperaturę? Co je cechuje oraz jak oddziałują? Sprawdzamy!
Czas jesienno-zimowy to niezwykle duży okres, ponieważ to dopiero wówczas występuje zwiększona podaż na przeróżnego rodzaju choroby oraz przeziębienia. W takich chwilach zazwyczaj wtóruje im katar, kaszel, uciski głowy, a również duża gorączka. Część z nas szuka rozwiązań, które pomogą pozbyć się nieprzyjemnej temperatury, zatem sięgamy po najprostsze środki dostępne bez recepty. Które są dostępne ich typy? Co je cechuje oraz jak oddziałują? Sprawdzamy!
Temperatura jest pewnym z najistotniejszych symptomów, które ułatwiają diagnozę dolegliwości i dają znać o zwiększeniu jej wzrostu. Jej głównego powodu fizjologicznego doszukiwać się można w zachwianiu pracy ośrodka termoregulacji, który znaleziony się w przedniej części podwzgórza. Pod naciskiem będących się wskutek stanów zapalnych oraz choroby związków ośrodek – mówiąc najprościej – „przełącza się” na zdecydowanie wyższą temperaturę. Robi to do tego, iż stopniowo zaczyna wzrastać gorączka ciała. Temperaturę znajduje się wówczas, jeśli ciepłota ciała sprawdzana pod pachą sięga ponad powyżej 37,2°C, w jamie ustnej – powyżej 37,8°C , i w wykonanie sięga ponad 38°C. Ważne jest ponad to, iż zwiększona gorączka sięgająca 39°C często nie doprowadza do zachwiana pracy organizmu. Niestety komplikacje potrafią pojawić się gdy gorączka będzie również większa. Jeśli ciepłota osiągnie 40,5-41°C potrafią nastąpić schorzenia świadomości, a powyżej 42°C dochodzi do trwałego zniszczenia mózgu.
Jak dobrać środek na temperaturę?
Środki przeciwgorączkowe są szybko dostępne, można je nabyć bez recepty w każdej aptece. Zanim natomiast sięgniemy po któryś, lepiej dowiedzieć się, czym wyróżniają się ich poszczególne odmiany oraz jakie są funkcjonowanie. W tenże sposób zachowamy największe bezpieczeństwo oraz będziemy mieć gwarancję, iż jego zażywanie przyniesie oczekiwane efekty.
Acetominofen (paracetamol) – wykazuje funkcjonowanie przeciwgorączkowe przez redukcję wielkości prostaglandyn w podwzgórzu i zatrzymywanie wpływu innych szkodliwych związków na przednią część podwzgórza. Paracetamol efektywnie przedostaję się przez barierę krew-mózg, a poza tym jest prawidłowe pH. Jak dowiodły analizowania, paracetamol zażywany w ilościach terapeutycznych (maksymalnie 4 g na dzień w czterech ilościach po 1 g) nie powoduje żadnych niepożądanych reakcji w nerkach oraz przewodzie pokarmowym, a również nie występują schorzenia agregacji płytek. Co istotne, jest to jeden środek na temperaturę, jaki można podawać noworodkom oraz który potrafią stosować kobiety w ciąży oraz karmiące.
Ibuprofen – ma większe spectrum działania, zatem dzięki niemu można nie tylko obniżyć gorączkę, jednak także wstrzymać procesy zapalne oraz ukoić ból. A wszystko to możliwe jest dzięki umiejętności ibuprofenu do powstrzymywania naturalnie pojawiającego się w systemie enzymu cyklooksynegazy, a dokładniej rodzaju COX-2, który jest budowana w tkankach tylko po pojawieniu się choroby lub urazu. Tenże typ dostarcza czynniki bólowe do mózgu, a zatem w potem jest znakiem dla ośrodka regulacji ciepłoty, który umieszczony jest w podwzgórzu, żeby podniósł wytwarzanie ciepła.