Ławka do ćwiczeń jako podstawowy sprzęt treningowy

Zarówno realizowanie treningów  w domu, jak również ćwiczenie na siłowni opiera się zwykle o kilka podstawowych urządzeń. Jednym z nich jest oczywiście ławka treningowa, która stanowi podstawowe wyposażenie każdego pomieszczenia przeznaczonego do realizacji planu ćwiczeń. I wbrew pozorom nie jest przeznaczona tylko do treningu siłowego!

Na dobrą sprawę ławka treningowa może być doskonałym podstawowym elementem domowej siłowni, bo – o ile wybierzemy odpowiedni model – będzie ona służyć wszystkim jej użytkownikom. Sprawdźmy zatem, jaki model warto wybrać oraz dlaczego ten rodzaj sprzętu jest tak lubiany przez trenujących.

Typy ławek treningowych

Istnieje kilka rodzajów ławek treningowych, wśród których mogą przebierać osoby kompletujące własny sprzęt do ćwiczeń. Podstawowy rodzaj to płaska, prosta ławka, która jest zdecydowanie najtańsza. Jej wysokość i kąt pochylenia nie są regulowane, a ona sama służy przede wszystkim do podstawowych ćwiczeń. Modele ze skośne ułożoną ławką służą bardziej rozbudowanemu treningowi mięśni brzucha i bardzo często posiadają zarówno regulację pochylenia, jak również opcję ułożenia zupełnie na płasko. Co za tym idzie, są droższe, ale i bardziej wielofunkcyjne. Najkosztowniejsze, ale i najbardziej wszechstronne są ławki pod sztangi, które dodatkowo posiadają regulację, dodatkowe elementy i wartościowe akcesoria. Ich minusami są jednak gabaryty oraz waga.

Istotne parametry

Jeśli jesteśmy zdecydowani i chcemy uzupełnić swoją prywatną siłownię o ławkę treningową, musimy pamiętać o najistotniejszych jej parametrach. Liczy się przede wszystkim obciążenie ławki, czyli maksymalna dopuszczalna waga jej użytkownika oraz sprzętów, z których będzie korzystał. Jeśli decydujemy się na model regulowany, to warto zadbać z jednej strony, aby regulacja była jak najszersza, a z drugiej – aby cały system zapewniał stabilny trening, bez żadnych drgań czy luzów. Stabilność powinna też być cechą głównej ramy ławki, by zapewnia bezpieczeństwo podczas ćwiczeń. W zakresie bezpieczeństwa dobrze jest również sprawdzić, jakie certyfikaty powinna mieć ławka i znaleźć taki model, który spełnia wszystkie wymagania. Na tym zdecydowanie nie warto oszczędzać.

Oczywiście, istnieją też takie cechy ławki treningowej, które liczą się w bardziej indywidualnych przypadkach. Będzie to choćby jej waga, łatwość montażu czy całkowita, zajmowana przestrzeń. Tutaj powinniśmy kierować się swoimi potrzebami i zastanowić się – czy będziemy często składać i montować sprzęt na nowo? Czy ławka treningowa ma swoje stałe miejsce, w którym stanie, czy też będzie musiała być przesuwana? Czy mamy odpowiednią ilość miejsca na bezpieczny trening w przypadku najbardziej rozbudowanego modelu?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here