Pomimo tego, że skoki ze spadochronem nie należą do najczęściej wybieranych dyscyplin sportowych ze względu na konieczność spełnienia rygorystycznych warunków, to warto bliżej przyjrzeć się tej dyscyplinie. Co warto wiedzieć o kursach spadochronowych?

Dla kogo kurs spadochronowy?

Wbrew pozorom niemal każdy może starać się odbyć kurs spadochronowy, jednak nie każdy zostanie dopuszczony do części praktycznej. Wymogi stawiane skoczkom spadochronowym są dość rygorystyczne, ale zależne są od okoliczności, od których bezpośrednio zależy bezpieczeństwo skoczka oraz osób postronnych.

Zdrowie

Jednym z podstawowych warunków uczestnictwa w kursie spadochronowym oraz oddania skoków ze spadochronem jest uzyskanie stosownego zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego brak przeciwwskazań do uprawiania tej dyscypliny sportowej. Wymogi te dotyczą zarówno oddawania skoków w ramach kursu spadochronowego w celu uzyskania możliwości samodzielnych skoków spadochronowych, jak i jednorazowych skoków w tandemie. Schorzenia, które niemal całkowicie wykluczają ze skoków spadochronowych są między innymi skrzywiona przegroda nosowa, cukrzyca czy nadciśnienie.

Ile kosztuje kurs?

Wbrew pozorom kurs spadochronowy nie jest dużym wydatkiem. W większości przypadków zamkniemy się w kwocie około 4-5 tysięcy złotych. Co prawda na rynku dostępne są znacznie droższe kursy spadochronowe, jednak przekładają się one przeważnie na miejsca oddawania skoków (bardziej krajoznawcze) czy też na dodatkowe atrakcje w postaci np. filmowania pierwszych skoków, a nie na rzeczywiste szkolenie spadochronowe. Jeżeli jednak nie możemy pozwolić sobie na taki wydatek, warto rozważyć skoki spadochronowe w tandemie. Ich ceny zamykają się w budżecie od 300 do 500 złotych za pojedynczy skok.

Kurs spadochronowy czy pojedynczy skok w tandemie?

Podsumowując, jeżeli chcemy spróbować skoków spadochronowych, a nie jesteśmy przekonani do kursu spadochronowego, to warto postawić na jednorazowe skoki z instruktorem w tandemie. W ten sposób w bardzo krótkim czasie poznamy mechanikę skoków spadochronowych i możliwe zagrożenia. Jednocześnie później będziemy mogli przystąpić do właściwego kursu spadochronowego, jeżeli tylko uznamy, że jest to dyscyplina właśnie dla nas.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here