Nie znamy przyczyn łysienia plackowatego
fot. Pexels.com

Łysienie plackowate ma to do siebie, że póki co nie odkryto jego dokładnych przyczyn. Założenia są różne – od czynników genetycznych, poprzez stany zapalne, a także chorobę klasyfikowaną jako autoimmunologiczną. Trudność z rozpoznaniem przyczyny powoduje również problem z dobraniem odpowiedniego leczenia. 

Przeczytaj też: http://www.e-stawiamnazdrowie.pl/lysienie-plackowate-przyczyny-i-objawy/

Jak rozpoznać łysienie plackowate?

O łysieniu plackowatym mówimy wówczas, gdy na głowie pojawiają się łyse plamy, o średnicy od 1 do 5 centymetrów. Ogniska mogą być zarówno pojedyncze, jak i mogą również łączyć się ze sobą, sprawiając, że plamy są bardzo rozległe. Skóra w miejscu pozbawionym włosów również zmienia swój wygląd. Jest albo bardzo czerwona, albo też może być żółto-kremowa.

Łysienie plackowate – hipotezy dotyczące przyczyn

Choć naukowcy pracują nad tym, aby odkryć właściwą przyczynę łysienia plackowatego, póki co możemy się poruszać tylko w sferze przypuszczeń. I tak wysnuwa się następujące hipotezy:

  • zaburzenia cyklu rozwojowego włosa – włosy zbyt szybko wchodzą w fazę obumierania;
  • czynniki środowiskowe – zakażenia różnego rodzaju drobnoustrojami mobilizują limfocyty do działania, te z kolei przerywają cykl rozwojowy włosa;
  • czynniki genetyczne – jeśli w linii prostej ktoś choruje na łysienie plackowate prawdopodobieństwo jego wystąpienia jest większe;
  • czynniki immunologiczne – jako choroba z autoagresji – układ odpornościowy w reakcji na pewne przeciwciała zaczyna atakować i niszczyć mieszki włosowe;
  • traumatyczne przeżycia, silny stres – osoby, u których zdiagnozowano łysienie plackowate często doświadczały takich sytuacji.

Jak leczyć łysienie plackowate?

Dopóki nie poznamy jego prawdziwych przyczyn, nie będziemy mieć skutecznego lekarstwa. Taka jest niestety brutalna prawda, dotycząca łysienia plackowatego. Miejscowo można stosować takie środki jak minoxidil (testowany jako lek na nadciśnienie, jego skutkiem ubocznym było odrastanie włosów), cygnolinę, glikokortykosteroidy. Można również próbować naświetleń promieniami UVA i PUVA. W leczeniu łysienia plackowatego poleca się również mezoterapię igłową lub bezigłową. Mezoterapia pomaga również w przypadku łysienia androgenowego.

Zobacz też: http://www.biegiemprzezpolske.pl/sprawdz-jakie-wlasciwosci-ma-miedz-i-dodaj-ja-do-jadlospisu/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here