Kuchnia molekularna

Wiele osób od niej stroni, gdyż wydaje im się, że są to działania z pogranicza czarnej magii i alchemii, a nie standardowych kulinariów. Kuchnia molekularna nie ma w sobie jednak nic z wiedzy tajemnej, a tak naprawdę w domowym zaciszu może z niej korzystać niemal każdy.

Na czym polega kuchnia molekularna i jakie składniki są potrzebne, aby rozpocząć przygodę z tym nietypowym sposobem przyrządzania pysznych posiłków? Więcej na ten temat napiszemy poniżej.

Czym jest kuchnia molekularna?

Kuchnię molekularną można również nazywać kuchnią kreatywną. Wykorzystuje ona podstawy fizyki, chemii i innych dziedzin nauki w służbie oryginalnego i pysznego gotowania.

W efekcie powstają dania, które potrafią zaskoczyć niespotykaną mieszanką smaków, tekstur i wyglądu, zupełnie odbiegających od tego, co na co dzień znamy z natury. Dzięki zastosowaniu tej metody udaje się choćby uzyskać makaron lub lody z zielonej herbaty albo sorbet z sera pleśniowego.

Jak powstała kuchnia molekularna?

Początki kuchni molekularnej sięgają końca XX wieku. Wiąże się je najczęściej z Benjaminem Thomasem, a także działaniami dwóch naukowców – fizyka Nicholasa Kurti oraz chemika Herve Thisema, którzy połączyli naukę i gotowanie.

W efekcie powstała kuchnia wykorzystująca wiedzę i doświadczenie naukowców do uzyskania nowych możliwości w gastronomii. Kuchnia molekularna stosuje się bowiem do zasad fizyki i chemii, by zmieniać właściwości rozmaitych substancji. W efekcie uzyskuje się szereg nowych możliwości i smaków.

Czy kuchnia molekularna jest bezpieczna i naturalna?

Wiele osób kojarzy kuchnię molekularną z żywnością mocno przetworzoną, wykonaną ze sztucznych składników. Nic bardziej mylnego.

Podstawą do działania we wszystkich przepisach kuchni kreatywnej są bowiem naturalne surowce, a zwłaszcza rośliny, stanowiące bazę do przenoszenia smaku i aromatu. Z tych też względów ten sposób gotowania może być jednym z ciekawych rozwiązań dla miłośników dań wegetariańskich lub wegańskich.

Na jakie składniki stawia kuchnia kreatywna? Do przyrządzania potraw stosuje się wysoko oczyszczone, bezpieczne składniki, pochodzące ze sprawdzonych źródeł. Warto choćby przetestować szeroki wybór produktów na stronie: https://sklepagnex.pl. Powszechnie stosuje się rozmaite warzywa, zioła, a także inne produkty roślinne, jak na przykład algi.

Jak przyrządzać potrawy kreatywne?

Gotowanie molekularne opiera się na zaskakujących zmianach tekstury i formy składników. Wiedza o właściwościach fizycznych i chemicznych różnych substancji sprawia, że w ramach kuchni kreatywnej udaje się na przykład smażyć w wodzie, stworzyć pyszną, ciepłą galaretkę lub piankę z sosu grzybowego.

Do takich działań wykorzystuje się mocno urozmaicone procesy. Jednym z najpopularniejszych jest żelowanie, stawiające wyłącznie na naturalne substancje zmieniające konsystencję składników. Innym rozwiązaniem jest emulsyfikacja, do której używa się lecytyny, zmieniającej ciecze w gęste kremy.

Nowoczesne gotowanie i kreatywność w zdrowej kuchni

Kuchnia molekularna opiera się z jednej stronie na nauce, a z drugiej na tym wszystkim, co daje nam natura. Dzięki ich połączeniu powstaje coś nowego, czyli oryginalne i naprawdę naturalne potrawy, które skuszą nawet najbardziej wyrafinowane podniebienia, a przy tym wprowadzą sporo dobrej zabawy podczas przyrządzania posiłków nie tylko w ekskluzywnych restauracjach, ale również w domowym zaciszu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here