Otyłość brzuszna to bardzo niebezpieczny rodzaj otyłości
fot. Pixabay.com

Otyłość dotyka dziś zarówno dzieci, młodzież, dorosłych i starszych. Stanowi bardzo poważne komplikacje dla funkcjonowania organizmu i może przyczyniać się do rozwoju wielu chorób przewlekłych. Czym więc właściwie jest otyłość? Kiedy można ją stwierdzić? Jakie są jej rodzaje? Zapraszamy do lektury!

Przeczytaj też: http://wolnezdrowie.pl/otylosc-i-jej-rodzaje/

Otyłość i otyłość kliniczna

O otyłości mówimy wówczas, gdy u danej osoby dochodzi do patologicznego przerostu tkanki tłuszczowej. Ten stan powoduje poważne problemy zdrowotne, prowadzi do chorób przewlekłych, a nawet może zagrażać życiu.

Otyłość kliniczną diagnozuje lekarz, po przeprowadzeniu z pacjentem wywiadu na temat jego trybu życia, diety oraz codziennej aktywności, a także na podstawie badań klinicznych. Otyłość jest również diagnozowana według wskaźnika masy ciała BMI. Jeśli wskaźnik BMI przekracza 30, a do tego u kobiety stwierdza się, że tkanka tłuszczowa przekracza 35% ogólnej masy ciała, a u mężczyzny – 25%.

Jakie są rodzaje otyłości?

Otyłość dzieli się na:

  • pierwotną, której przyczyną jest nieprawidłowa dieta oraz brak aktywności fizycznej lub predyspozycje genetyczne;
  • wtórną, która jest wynikiem chorób przewlekłych takich jak np. niedoczynności tarczycy, niedoczynności przysadki mózgowej, zespołu Turnera.

Otyłość można również podzielić ze względu na to, w którym miejscu ciała jest zgromadzone najwięcej tkanki tłuszczowej. Co za tym idzie, wyróżniamy:

  • otyłość brzuszną (androidalną), która obejmuje centralne partie ciała, dotyka przeważnie mężczyzn oraz kobiety po menopauzie i jest bardzo niebezpieczna, ponieważ powoduje otłuszczanie najważniejszych narządów, jak na przykład wątroba czy śledziona.
  • otyłość pośladkowo-udową (gynoidalna), która zlokalizowana jest w dolnych partiach ciała – w pośladkach i udach, dotyka najczęściej kobiety i nie jest tak niebezpieczna jak otyłość brzuszna, ale może również prowadzić do problemów z układem krążenia, insulinooporności, bezdechu sennego.
  • otyłość uogólnioną, w przypadku której tkanka tłuszczowa rozkłada się po całym organizmie, a nie występuje tylko w konkretnych miejscach.

Zobacz też: http://www.biegiemprzezpolske.pl/jakie-sa-przyczyny-otylosci/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here