Jakie kosmetyki dla skóry alergicznej?

Cera alergiczna źle toleruje większość kosmetyków, twardą wodę, a nawet określone składniki codziennego menu. Skóra może stać się alergiczna w każdym wieku – zapisaną w genach skłonność do alergii mogą bowiem wyzwolić różne czynniki. Niektórzy mają ją od dzieciństwa, bywa jednak, że w alergiczną zmienia się cera dotąd wrażliwa, ale też i skóra, która przez lata nie sprawiała najmniejszych problemów.

Cera alergiczna a cera wrażliwa – jak odróżnić?

Jakie kosmetyki dla skóry alergicznej?Ten typ cery często mylony jest z cerą wrażliwą, bo reakcje skóry na to, co jej się nie podoba, są niemal identyczne: w obu przypadkach jest to uczucie pieczenia, a nawet palenia, rumień i świąd, niekiedy wysypka – pokrzywka. Podobna jest również budowa: oba jej rodzaje są płytko unaczynione, co ujawnia się pod postacią prześwitujących przez skórę drobnych naczynek krwionośnych. Wreszcie, od zdrowej skóry odróżnia je to, że mają uszkodzoną barierę lipidową naskórka, często też jego warstwę rogową. Inny jest jednak mechanizm powstawania zmian. W przypadku skóry alergicznej przykre odczucia – jak świąd, pieczenie czy rumień – powodują alergeny, które przenikają przez uszkodzoną barierę skórno-naskórkową, powodując reakcję zapalną i pobudzenie zakończeń nerwowych przez tzw. mediatory stanu zapalnego. Samodzielne rozróżnienie tego, czy mamy do czynienia ze skórą wrażliwą, czy alergiczną, wcale nie jest proste. Próbując to ustalić, warto obserwować przede wszystkim czas pojawienia się zmian. W przypadku skóry alergicznej przykre odczucia – jak świąd, pieczenie czy rumień – powodują alergeny, które przenikają przez uszkodzoną barierę skórno-naskórkową, powodując reakcję zapalną i pobudzenie zakończeń nerwowych przez tzw. mediatory stanu zapalnego. Samodzielne rozróżnienie tego, czy mamy do czynienia ze skórą wrażliwą, czy alergiczną, wcale nie jest proste. Próbując to ustalić, warto obserwować przede wszystkim czas pojawienia się zmian.

1. W przypadku wrażliwości zmiany na skórze ujawniają się niemal natychmiast po zetknięciu z czynnikiem drażniącym (którym może być nawet zbyt twarda woda).

2. W przypadku cery alergicznej zmiany skórne wystąpią po kilku, a nawet kilkunastu godzinach lub nawet dniach od momentu kontaktu z alergenem.

Pierwszy kontakt z alergenem uruchamia bowiem w organizmie reakcję alergiczną, która ujawnia się jednak dopiero po powtórnym kontakcie z tą samą substancją. Dlatego, jeśli po raz pierwszy użyjesz nowego kosmetyku i poczujesz, że skóra go nie lubi, prawdopodobnie jest ona tylko wrażliwa. Jeśli jednak niepożądana reakcja wystąpi dopiero po kolejnym zastosowaniu danego preparatu, prawdopodobnie masz cerę alergiczną.

Charakterystycznym objawem atopii są również reakcje odległe: po nałożeniu kosmetyku na twarz pokrzywka lub obrzęk mogą pojawić się na rękach, brzuchu lub dekolcie. Zmiany na skórze alergicznej rzadko też znikają same: by ustąpiły, zwykle trzeba zastosować leki antyhistaminowe lub wapno. Na własną rękę lepiej nie stawiać diagnozy: rozpoznania powinien dokonać lekarz dermatolog, który pod uwagę weźmie różne kryteria – czas rozwoju zmian alergicznych na skórze, ich umiejscowienie i rozmiar.

Cera alergiczna (atopowa) zawsze jest wrażliwa. Cera wrażliwa natomiast wcale nie musi być alergiczna. Wrażliwość jako taka jest cechą nabytą (pojawia się np. na skutek długotrwałej niewłaściwej pielęgnacji), natomiast skłonność do alergii uwarunkowana jest genetycznie

Skóra alergiczna – co jej szkodzi?

Ten typ skóry jest bardzo wymagający i mało tolerancyjny. Świąd, pieczenie, czy nasilenie już istniejących zmian wywołują przede wszystkim alergeny, występujące w kosmetykach. Najczęściej uczula lanolina, glikol propylenowy, pigmenty znajdujące się w kosmetykach kolorowych, konserwanty oraz kompozycje zapachowe. Ale skórze alergicznej szkodzi też stres, zanieczyszczenie powietrza, przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, czy nawet stosowanie zbyt wielu kosmetyków. Cerze alergicznej często towarzyszy alergia pokarmowa – można to podejrzewać, jeśli zmiany na skórze pojawiają się po zjedzeniu jakiegoś produktu. Wtedy niezbędna jest wizyta u alergologa i wykonanie testów, które ustalą alergen. Wyeliminowanie z diety niekorzystnych produktów pomoże poprawić stan skóry.

Cera alergiczna – jak o nią dbać?

Zasady pielęgnacji cery alergicznej są podobne, co cery wrażliwej: należy starannie dobierać kosmetyki i unikać twardej, chlorowanej wody.

1. Kosmetyki muszą być hipoalergiczne, bezzapachowe, przeznaczone do skóry atopowej. Ważne, by miały odczyn pH 5,5, chroniły skórę przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych, odbudowywały barierę lipidową, działały przeciwzapalnie, łagodziły podrażnienia i regenerowały warstwę rogową naskórka.

2. Wszystkie preparaty muszą pochodzić z tej samej linii pielęgnacyjnej – stosowanie różnych może powodować uczulenie.

3. Do oczyszczania twarzy można używać mleczek do skóry atopowej, dermatologicznych kostek myjących, nie wolno natomiast stosować mydła ani kosmetyków o działaniu złuszczającym.

4. Kosmetyki na dzień powinny mieć mineralne (fizyczne) filtry przeciwsłoneczne, najlepiej dwutlenek tytanu, tlenek cynku lub mikę, bo najrzadziej wywołują reakcje alergiczne.

5. Skórę można złuszczać raz w miesiącu, wyłącznie peelingiem enzymatycznym.

6. Dwa razy w tygodniu warto nakładać maseczkę kojącą.

  1. Jagody – właściwości odżywcze i zdrowotne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here