Lato to czas relaksu i wypoczynku. Często spędzamy czas nad morzem lub jeziorem, lub też w ogrodowym basenie. A jakie kosmetyki warto wybrać na plażę lub do opalania? Po które sięgnąć, by zregenerować skórę po kąpielach słonecznych? Poza dużą ilością napoju do picia, który należy uzupełniać w czasie przebywania na słońcu, okularów słonecznych i kapelusza warto także mieć pod ręką kosmetyki do opalania chroniące przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym oraz mgiełki do ciała i włosów, które zapewnią im odpowiednią dawkę witamin, ochronę i nawilżenie.

Niezbędny jest krem z filtrem SPF

Jakie kosmetyki zabrać na plażę?SPF to skrót od ang. sun protection factor, czyli wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej. Filtry zawarte w kosmetykach do opalania zmniejszają ryzyko oparzeń słonecznych. Wartość wskaźnika SPF oznacza wielokrotność czasu, który możesz spędzić na słońcu bez ochrony (15 min). Czyli olejek do opalania z SPF 20 chroni skórę przed poparzeniami przez około 5 godzin (20 x 15 min). Dlatego ważne jest dopasowanie preparatu do karnacji i czasu spędzanego na plaży. Nawet przy stosowaniu kremu do opalania z wysokim filtrem SPF długie przebywanie na słońcu nie jest wskazane. Nie ma też badań potwierdzających, że stosowanie kosmetyków do opalania zmniejsza ryzyko rozwoju nowotworu złośliwego skóry. Dla bardzo jasnej karnacji zalecany jest faktor SPF 50+, dla jasnej 25-30+, osoby o lekko śniadym kolorze skóry mogą spokojnie zainwestować w kremy o SPF 10-15+. Faktory 5+ i 10+ zarezerwowane są dla osób o karnacji śniadej i oliwkowej. Wyższym faktorem zawsze należy traktować usta i znamiona. Preparat stworzony specjalnie do tych miejsc oferuje wiele firm kosmetycznych, dlatego jego wybór jest bardzo indywidualny. Wiele z serii kosmetyków do opalania nie tylko chroni naszą skórę, ale jednocześnie ją pielęgnuje. Nowościami firm kosmetycznych są tzw. aktywatory opalania. To preparaty pielęgnacyjne, których stosowanie na 2 tygodnie przed słonecznymi kąpielami pomaga uzyskać pożądaną opaleniznę. Często zawarte w recepturze masło kakaowe przygotowuje skórę do przyjęcia słońca i nadaje lekki odcień słonecznej opalenizny. Podczas zakupów nie można zapomnieć o osobnych kosmetykach dla dzieci. Ich skóra wymaga szczególnej troski, bo jest wyjątkowo wrażliwa, łatwo ulega poparzeniom słonecznym i reakcjom fotoalergicznym, nawet po krótkim czasie przebywania na słońcu.

Jaki filtr SPF wybrać?

Kremy, balsamy, pianki i olejki do opalania mogą mieć stopień ochrony:

niski – poniżej SPF 8 (ochrona przez mniej niż 2 h)

średni – SPF 8-12 (ochrona do 3,5 h)

wysoki – SPF 15-25 (ochrona do 6,5 h)

bardzo wysoki – SPF 30-50 (ochrona do 12 h)

ultrawysoki – SPF 50+ (ochrona powyżej 12 h)

Jeśli zaczynasz plażowanie, używaj kremów do opalania z wysoką lub bardzo wysoką ochroną. Preparat, nawet ten wodoodporny, aplikuj na całe ciało co 2 godziny. Zawsze dopasowuj kosmetyki do opalania do karnacji i rodzaju cery. Gdy skóra jest mniej narażona na poparzenia, możesz użyć olejku do opalania z niższym filtrem przeciwsłonecznym. Osoby ze skóra wrażliwą czy naczynkową zawsze powinny stosować wysoką lub bardzo wysoką ochronę przed słońcem. Krem do twarzy z filtrem SPF 20 sprawdzi się natomiast dla osób ze skórą przetłuszczającą się. Po krem do opalania ze wskaźnikiem SPF 15 mogą sięgnąć osoby o ciemnej karnacji.

Opalanie twarzy, szyi oraz dekoltu

Skóra na twarzy jest szczególnie wrażliwa – cienka, narażona na szybkie przesuszanie się i powstawanie zmarszczek. Dlatego do opalania twarzy polecamy ZAWSZE stosować kremy o bardzo wysokiej ochronie . Do ochrony okolic oczu dostępne są specjalne preparaty ze wskaźnikiem SPF 50+. Nie zapomnij do plażowej torby spakować pomadki ochronnej – wysuszone usta na wakacjach to nic przyjemnego.

Makijaż idealny na plażę

Jeśli nie wyobrażasz sobie wyjścia na plażę bez makijażu, to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Współcześnie mamy dostęp do takich kosmetyków na lato, że bez problemu możesz zamaskować niedoskonałości cery w sposób subtelny i niewidoczny. Oto jak się umalować na plażę, aby makijaż był naturalny, a twarz świeża i promienna.

1.Nałóż na twarz krem z filtrem UV i odczekaj 20 min, aż kosmetyk się wchłonie.

2. Unikaj ciężkich podkładów, które pod wpływem gorąca zamienią się w smugi. Zastosuj krem BB z filtrem lub podkłady specjalnie przeznaczone na lato (np. podkład ochronny w kompakcie Shiseido Protective Compact Fundation SPF30. Nie tylko zapewnia wysoką ochronę przed słońcem, ale jest też odporny na działanie wody i sebum.)

3. Do malowania rzęs użyj wodoodpornego tuszu

Ochrona włosów przed promieniowaniem UV

Włosy na plaży muszą mieć ochronę przed słońcem. Promieniowanie UV je przesusza – łuski się rozchylają i w efekcie włosy tracą nawilżenie, sprężystość, kolor i blask. W końcu zaczynają się łamać… Co robić?

Upinaj włosy tak, aby jak największa ich część była niedostępna dla słońca;

Noś nakrycie głowy;

Nie farbuj włosów przed wakacyjnym wyjazdem (to je osłabia, a kolor i tak szybko straci intensywność);

Opłucz włosy po wyjściu ze słonej wody;

Postaraj się ich nie suszyć na słońcu;

Stosuj odżywki w sprayu lub olejki do włosów, które chronią przed promieniowaniem UV;

Do rozczesywania używaj dobrych szczotek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here