Podstawę każdego stroju na fitness stanowią buty. To one w głównej mierze odpowiadają za komfort i bezpieczeństwo ćwiczeń, dlatego nie mogą być wybrane przypadkowo. Zobacz, jakimi zasadami kierować się podczas zakupu butów na fitness lub na siłownię i czego się wystrzegać.

W jakich butach nie można ćwiczyć?

Warto zacząć od tego, w jakich butach nie powinno się ćwiczyć. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni często popełniają jeden, zasadniczy błąd – gdy dopiero zaczynają swoją przygodę z zajęciami fitness, trenują w trampkach, halówkach lub w obuwiu miejskim, ponieważ takie akurat mają w domu. Niestety, ten rodzaj obuwia w najmniejszym stopniu nie zapewnia dobrej przyczepności oraz stabilizacji stopy. To sprawia, że ćwiczenia nie dość, że mogą sprawić większe trudności, to ryzyko kontuzji się zwiększa.

Kolejnym, często popełnianym błędem, jest ćwiczenie w butach do biegania, które są cięższe i posiadają grubszą podeszwę, mającą zapewnić najlepszą amortyzację, tak ważną podczas biegu. Niestety, ale treningi fitness w takim obuwiu również nie będą efektywne, szczególnie, gdy regularnie na nie uczęszczasz – poznasz to chociażby po bólu stóp.

A czy można ćwiczyć boso w domu? Zdecydowanie nie – z tych samych powodów, dla których nie powinno się trenować w obuwiu do noszenia na co dzień. Wyjątkiem mogą być zajęcia z pilatesu lub jogi.

Pewnie zastanawiasz się, w czym w takim razie ćwiczyć? W specjalnie przystosowanych do tego butach do fitnessu, jak Nike Roshe Run (których ceny w różnych sklepach internetowych sprawdzisz tu https://www.domodi.pl/buty/buty-damskie/buty-sportowe-damskie/nike-roshe-run) lub Reebok YourFlex Trainette.

Jakie buty na fitness?

Co sprawia, że specjalne buty na fitness nadają się do tego rodzaju aktywności? Przede wszystkim zapewniają doskonałą przyczepność do podłogi, dzięki której nie będziesz ślizgać się w trakcie intensywnych ćwiczeń. Takie obuwie zapewnia też stabilizację, co minimalizuje ryzyko kontuzji. Jest to możliwe m.in. dzięki temu, że posiada cieńszą podeszwę z niewielkim bieżnikiem.

Kolejną ich cechą jest dobra amortyzacja. Podczas wybierania butów na fitness, należy też zwrócić uwagę na to, czy są sznurowane, ponieważ dobrze zawiązane obuwie daję Ci kontrolę nad utrzymaniem pięty w stałej pozycji.

Podczas zakupów zwróć też uwagę na to, że obuwie do fitnessu jest bardzo lekkie i przewiewne – posiada specjalną siateczkę, taką jak w butach do biegania. Gdy pierwszy raz założysz profesjonalne buty na pewno poczujesz różnicę.

W czym ćwiczyć na siłowni?

Czy na siłowni można ćwiczyć w butach do fitnessu? I tak, i nie – wszystko zależy od tego, jakie treningi preferujesz. Jeśli nie planujesz ćwiczyć z dużym obciążeniem i nawet nie wiesz, co to jest martwy ciąg, tego typu buty w zupełności Ci wystarczą. W innym wypadku musisz się jednak zaopatrzyć w kolejną parę obuwia.

Buty przeznaczone na siłownię są bardziej sztywne, ściśle dopasowane i można łatwo je odróżnić od fitnessowych, ponieważ posiadają lekko podwyższoną piętę. Najczęściej są wyposażone w dodatkową sprzączkę, która umożliwia lepsze zawiązanie buta.

Uważaj na rozmiar, ponieważ zbyt duże obuwie nie zapewni pożądanej stabilizacji. Niewysoki obcas zapobiega bólom stawów, a podeszwa pozwala uniknąć poślizgnięcia się.

Teraz, gdy już wiesz dlaczego należy ćwiczyć w specjalnym obuwiu, dobierz typ butów do rodzaju aktywności. I pamiętaj, że nawet jak trenujesz okazjonalnie, nie możesz tego robić boso, w trampkach czy w butach miejskich.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here