Zapalenie spojówek

Zapalenie spojówek daje charakterystyczne objawy: oczy pieką i łzawią, czasem pojawia się światłowstręt. To dolegliwość dość banalna, ale wymagająca właściwego leczenia. A do tego konieczne jest stwierdzenie, co wywołało chorobę. Zapalenie spojówek to dość nieprzyjemna dolegliwość, ale na szczęście leczenie jest zwykle szybkie i skuteczne, pod warunkiem, że prawidłowo rozpoznamy przyczyny. Ponieważ spojówki są bogato utkane naczyniami krwionośnymi – które w czasie zapalenia spojówek znacznie się poszerzają i wypełniają krwią – charakterystycznym objawem tego schorzenia są czerwone oczy.

Zapalenie spojówek – przyczyny

Zapalenie spojówekZapalenie spojówek może mieć różne przyczyny i w zależności od nich wyróżniamy:

bakteryjne zapalenie spojówek

wirusowe zapalenie spojówek

alergiczne zapalenie spojówek

zapalenie spojówek wywołane przez zespół suchego oka

grzybicze zapalenie spojówek

Zapalenie spojówek – objawy

Stan zapalny spojówek sprawia, że nie spełniają one dobrze swojej funkcji ochronnej. Gałka oczna narażona jest więc na działanie różnych szkodliwych czynników. Nie należy więc bagatelizować problemu. Gdy wystąpią pierwsze objawy, można ratować się kroplami do oczu dostępnymi bez recepty. Ale jeśli po 2-3 dniach dolegliwości nie ustąpią, konieczna jest wizyta u okulisty, który pomoże szybko uporać się z problemem. To, jakie zaleci lekarstwa, zależy od stopnia nasilenia objawów oraz przyczyny stanu zapalnego. Bo jeśli chorobę wywołały np. bakterie, potrzebne będą inne leki niż w przypadku np. alergii. Aby ustalić rodzaj zapalenia, lekarzowi zwykle wystarczy rozmowa z pacjentem i oględziny oka za pomocą lampy szczelinowej. Czasem potrzebne jest pobranie wydzieliny na posiew czy testy na wydzielanie łez – test Schirmera czy test stabilności łez.

Bakteryjne zapalenie spojówek

Bakteryjne zapalenie spojówek to najczęstsza odmiana choroby. Zwykle zajmuje jednocześnie oboje oczu. Jego objawy to wydzielina ropna lub surowiczo-ropna w worku spojówkowym i łzowym, przekrwienie i obrzęk spojówek, czasem całych powiek. Gdy choroba jest zaawansowana, na spojówkach mogą pojawić się wybroczyny krwiste albo szarożółte plamy.

Leczenie: Podaje się sulfonamidy (Sulfacetamidum) lub roztwory antybiotyków w postaci kropli i maści. Jeśli przez tydzień stan się nie poprawi, okulista może zalecić odstawienie leków na 3-4 dni, a następnie wykonanie posiewu z worków spojówkowych z określeniem antybiogramu. Po stwierdzeniu, jakie bakterie wywołują zakażenie, zaleci kurację.

Wirusowe zapalenie spojówek

Zapalenie, którego przyczyną są wirusy, występuje w okresie nasilonych infekcji górnych dróg oddechowych, wywołanych przez adenowirusy (głównie na jesieni i wczesną zimą). Wirus najpierw atakuje spojówkę, a po ok. 8 dniach zwykle obejmuje również rogówkę oka. Najczęściej choroba pojawia się w jednym oku, a po kilku dniach przenosi się na drugie. Objawy wirusowego zapalenia spojówek to obrzęk spojówek, swędzenie i uczucie ciała obcego w oku, pojawienie się wydzieliny surowiczej. Na spojówkach widać skupiska obrzękniętych naczynek krwionośnych (rozproszone zaczerwienienie). Gdy zapalenie obejmie rogówkę, pojawiają się na niej małe zmętnienia. Towarzyszy temu silny ból, łzawienie, światłowstręt. Czasem powiększają się węzły chłonne w okolicy żuchwy.

Leczenie: miejscowo stosuje się leki przeciwwirusowe i zmniejszające obrzęk, przeciwzapalne i odkażające. Aby nie dopuścić do zakażenia bakteryjnego, konieczne bywa podanie antybiotyku. Choroba jest bardzo zakaźna. Łatwo zarazić się przez dotyk. Jeżeli używałaś w czasie infekcji kosmetyków do oczu, powinnaś je wyrzucić, żeby ponownie się nimi nie zarazić.

Rzeżączkowe zapalenie spojówek

Zapalenie, które jest spowodowane przez bakterię Neisseria gonorrhoeae. Dotyka głównie noworodków (2-4 dni po urodzeniu) i wynika z zakażenia przeniesionego z dróg rodnych matki, która choruje na rzeżączkę. Ten rodzaj zapalenia objawia się silnym obrzękiem powiek, dużą ilością ropy i nagłym początkiem. Występuje rzadko, ponieważ obecnie wykonuje się zabieg, który zabezpiecza dziecko przez tego typu infekcją (zabieg Credego). Dziecku zaraz po urodzeniu zostają zakropione oczy azotanem srebra, który zabija bakterie.

Nieinfekcyjne zapalenie spojówek

Jest to zapalenie spojówek wywołane alergią (bardzo często u alergików) oraz patrzeniem na łuk elektryczny przy spawaniu (podrażnienie).

Infekcyjne zapalenie spojówek

Jest to choroba zakaźna, dlatego zaleca się przestrzeganie zasad, które zapobiec ponownemu zakażeniu. Po pierwsze należy odstawić szkła kontaktowe (oczy muszą odpocząć); po drugie nie należy używać kosmetyków do oczu (tusze do rzęs, cienie); po trzecie należy pamiętać o stosowaniu podstawowych zasad higieny, takich jak mycie rąk. Jeżeli odczuwamy światłowstręt należy założyć okulary przeciwsłoneczne.

Zapalenie spojówek – leczenie

Sposób leczenia zależy od czynnika, który spowodował zapalenie spojówek.

Zapalenie spojówek w początkowej fazie zaleca się leczyć kroplami do oczu. Warto zastosować także domowe sposoby, czyli napar z rumianku, świetlika lub słabej herbaty.

Bakteryjne zapalenie spojówek należy leczyć antybiotykami w postaci: maści, kropli czy tabletek. Jeżeli podrażnienie oka spowodowane jest substancjami chemicznymi, w pierwszej kolejności należy dokładnie przemyć oczy i pozbyć się nich substancji drażniącej!

Jeśli schorzenie jest przewlekłe, należy przyjmować leki w porozumieniu z lekarzem i pod jego nadzorem. Terapia polega przede wszystkim na wyeliminowaniu czynnika uczulającego ze środowiska. Okulista może skierować nas na badanie wydzieliny z oka, by ustalić rodzaj bakterii, będących przyczyną choroby. Należy ostrożnie postępować z antybiotykami, bowiem ich długotrwałe podawanie możemy prowadzić do zakażeń grzybami. W okresie pylenia jesteśmy bardziej narażeni na zapalenie spojówek, w łagodzeniu objawów pomagają leki przeciwhistaminowe, które może przepisać jedynie lekarz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here