Zaprojektowanie siłowni stanowi nie lada wyzwanie. Z jednej strony należy zapewnić sprzęt fitness, którego oczekują użytkownicy, z drugiej natomiast nie można zastawić całej powierzchni sali maszynami do ćwiczeń. O czym należy w pierwszej kolejności pomyśleć? Na jakie urządzenia do ćwiczeń postawić? Podpowiadamy.

1. Bieżnie treningowe

Podstawowym wyposażeniem każdej siłowni są bieżnie treningowe, które mogą być mechaniczne, magnetyczne lub elektromagnetyczne, przy czym dwie ostatnie są o wiele cichsze, bardziej niezawodne. Na co należy zwrócić uwagę podczas ich wyboru? Na to, aby posiadały dodatkowe możliwości, takie jak ustawienie programu biegania, przyciski szybkiego wybierania prędkości i nachylenia, system absorpcji wstrząsów.

Nowoczesny sprzęt do fitnessu na siłownię, np. sprzedawany przez firmę Bauer Fitness, jest wyposażony w inteligentny dotykowy system pomiaru tętna, gniazdo ładowania USB oraz możliwość odtwarzania muzyki i filmów poprzez iPod.

2. Rowerki stacjonarne na siłownię

Na siłowniach często oblegane są również rowerki stacjonarne, które służą nie tylko do wykonywania ćwiczeń aerobowych, ale także do treningu całego ciała. Rowerki treningowe mogą być poziome, pionowe lub spinningowe. Te urządzenia pozwalają na samodzielną regulację intensywności treningu przez użytkowników, a także na pomiar wydajności i postępu (obliczają m.in. spalane kalorie, prędkość, tętno, czas pracy). Często wybierane są rowerki posiadające takie udogodnienia jak uchwyt na bidon czy na czasopismo.

3. Orbitreki do ćwiczeń

Na siłownię konieczny jest wybór profesjonalnych orbitreków, które posiadają przednie koło zamachowe, znany z niezawodności magnetyczny układ hamulcowy oraz dodatkowe programy i systemy zwiększające efektywność treningu. W przypadku tego sprzętu warto sprawdzić, ilustopniowa jest skala obciążenia, czy pedały mają zapewnioną antypoślizgowa powierzchnię oraz jak duży jest ekran wyświetlacza. Natomiast podstawowe parametry techniczne to długość i wysokość pedałów, a także szerokość kroku.

4. Strefa wolnych ciężarów

Na siłowni nie może zabraknąć również strefy wolnych ciężarów, ponieważ hantle, sztangi, kettlebels oraz piłki lekarskie często używane są podczas treningów fitness. Należy zapewnić gryfy, sztangi, obciążenia oraz hantle. Zakres ciężarów powinien być szeroki – umożliwiać wykonanie ćwiczeń zarówno początkującym, jak i zaawansowanym. Jednak jeśli wolne ciężary znajdują się wyłącznie w strefie fitness (a nie siłowej) można przyjąć, że maksymalne obciążenie powinno wynosić ok. 20 kg.

5. Akcesoria do fitnessu

Oprócz tego należy zadbać o podstawowe akcesoria do fitnessu, takie jak stepy do aerobiku, piłki balansowe bosu, piłki do ćwiczeń fitball, worki treningowe, maty do ćwiczeń, liny, pasy i taśmy treningowe oraz power pump. Aby korzystanie z nich było funkcjonalne, należy dodatkowo zakupić stojaki, na które można je odłożyć – jest to szczególnie ważne podczas zajęć fitness odbywających się na terenie siłowni, ponieważ w ciągu jednej godziny wiele osób korzysta z tego samego sprzętu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here