Zdrowy tryb życia zdobywa coraz większe grono zwolenników. Pytanie: Jak żyć zdrowo?, zadaje sobie coraz więcej osób. Zaczynają oni rozumieć, że w dzisiejszym zabieganym świecie tylko zdrowe odżywianie i aktywność fizyczna mogą pomóc niwelować skutki stresu, utrzymać kondycję fizyczną na wysokim poziomie oraz zachować organizm w dobrym zdrowiu.

Odpowiednia dieta

Odpowiednie odżywienia jest jednym z najważniejszych składników zdrowego stylu życia. Błędne przekonanie, jakie żywi wiele osób, głosi, że największym wrogiem człowieka są kalorie. Prawda, są one jako takim wyznacznikiem tego, co warto jeść, jednak należy koniecznie zwracać uwagę na to, jaką wartość odżywczą niosą ze sobą poszczególne produkty.

Tym, czego należy za wszelką cenę unikać, są fast foody. Hamburgery, frytki czy inne smażone na głębokim oleju przekąski nie tylko są prawdziwą bombą kaloryczną, ale i nie mają praktycznie żadnych wartości. W ich składzie brak cennych witamin i minerałów tak bardzo potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Podstawą diety powinny stać się warzywa i owoce. Warto pamiętać, że specjaliści zalecają spożywanie nawet dziewięciu ich porcji dziennie. Oznacza to, że nie powinny one stanowić jedynie dodatku do innych produktów, ale muszą być podstawą dań. Są naprawdę cenne dla ludzkiego organizmu ze względu na wysoką zawartość witamin i składników mineralnych i niską wartość kaloryczną.

Jak jeść?

Okazuje się, że niemal równie ważne jak to, co się je, jest to, w jaki sposób się to je. Nie powinno dopuszczać się w ogóle do powstawania uczucia głodu, bowiem to skłania do sięgania po to, co ma się pod ręką – nierzadko niezdrowe przekąski.

Optymalna liczba posiłków to pięć, przy czym porcje nie powinny być zbyt obfite. O wiele lepsze dla ludzkiego organizmu jest spożywanie małych porcji jedzenia, ale w mniejszych odstępach czasu. Posiłki należy spożywać powoli, dokładnie gryząc każdy kęs.

Kiedy między posiłkami dokucza głód można sięgnąć po zdrowe przekąski takie jak kawałki surowych warzyw lub garść orzechów. Te ostatnie może i mają sporą wartość kaloryczną, ale są bardzo cenne dla funkcjonowania ludzkiego ciała.

Jak żyć zdrowo?

Dodatkiem do diety jest aktywność fizyczna. W obecnych czasach ludzie coraz więcej czasu spędzają w pozycji siedzącej, czy to przed komputerem, czy to przed telewizorem, czy może w pracy.

Aby utrzymać organizm w dobrej formie i zachować sprawność fizyczną, wcale nie trzeba organizować ciężkich treningów, przebiegać dziesiątek kilometrów i spływać potem. Kluczem do utrzymania formy jest systematyczność i regularność. Wystarczy pół godziny spaceru w umiarkowanym tempie dziennie, by dotlenić organizm i pobudzić go do pracy. Dobrym rozwiązaniem są także sporty, które nie wymagają dużego obciążenia i nie pochłaniają wiele siły, ale są bardzo skuteczne – pływanie, jazda na rowerze czy na rolkach.

Aby żyć zdrowo, wcale nie trzeba odwracać swojego życia o sto osiemdziesiąt stopni. Czasem wystarczy drobna zmiana codziennych nawyków, by odczuć efekty na własnej skórze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here