Grzybica paznokci

Grzybica paznokci to wstydliwy problem, ale dość często spotykany. Paznokcie stóp są bardziej narażone na wystąpienie grzybicy, niż paznokcie u dłoni. Czynnikami sprzyjającymi są ciasne buty, wykonane ze sztucznego tworzywa, noszenie sztucznych skarpetek i nadpotliwość stóp.
Choroba może zaatakować jedną płytkę paznokcia lub przenieść się na pozostałe. Grzybica zajmuje najczęściej pierwszy oraz piąty palec u stopy.
Jest kilka typów grzybów infekujących, można podzielić je na:
– dermatofity,
– drożdżaki i grzyby drożdżopochodne
– pleśniowce

Przyczyny

Na początku możemy odczuwać swędzenie lub pieczenie stóp, które lekceważymy. Zachorowanie na grzybicę paznokci powodują najczęściej sauny, baseny, łaźnie, również noszenie używanych/cudzych butów czy skarpet działa niekorzystnie na nasze stopy.
Grzybica paznokci jest zakażeniem zewnątrzpochodnym, źródłem zakażenia może być człowiek, zwierzę lub gleba. Zazwyczaj zakażenie następuje przez bezpośredni kontakt z osobą chorą lub za pośrednictwem przedmiotów. Schorzenie występuję najczęściej na uszkodzonej płytce paznokcia – skaleczenie, za krótkie paznokcie.
Co może wywołać grzybice:
– otyłość
– cukrzyca
– zaburzenia układu krążenia
– zaburzenia hormonalne
– chemioterapia
– kuracja antybiotykami
– osłabienie odporności

Objawy

Zmiany grzybicze możemy zdiagnozować wstępnie już po zmianie wyglądu płytki paznokciowej. Zaczyna się od zmiany koloru paznokcia na lekko żółty lub siny, kształt również ulega zmianie. Płytka paznokciowa zwiększa swoją grubość, dodatkowo jest krucha, łamliwa i rozwarstwia się. Występują bruzdy. Bardzo uporczywym i krępującym objawem jest nieprzyjemny zapach, który wydziela się spod paznokci. Ma to miejsce dlatego, iż pod odstającą płytką zaczynają gromadzić się grzyby. Po zauważeniu pierwszych sygnałów tej choroby, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza lub podologa. Leczenie grzybicy paznokci to proces długotrwały, patologia ta jest często odporna na stosowane leki. Należy również podkreślić, iż grzybica paznokci nawet we wczesnym etapie rozwoju nie ustąpi sama.

Leczenie

Nieleczona grzybica paznokci może być przyczyną powikłań takich jak zakażenia bakteryjne, nawracające zakażenia grzybicze, odczyny alergiczne lub trwałą deformacja płytki paznokciowej.
Leczenie zależy od stopnia zaawansowania choroby. Podstawą do diagnozowania grzybicy jest wykonanie badania mykologicznego. Wtedy będziemy mieć pewność czy to na pewno grzybica paznokci oraz jaki typ grzybu zaatakował nasz paznokieć. Na podstawie wyniku lekarz jest w stanie dobrać odpowiedni lek. Dodatkowo regularne wizyty w gabinecie podologicznym przyśpieszą ustąpienie choroby. Kuracja trwa około 3 miesiące.

https://podologwwarszawie.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here