Czy dietetyk jest Ci potrzebny?

0
2096

Przyznaj się – ile razy próbowałeś się już odchudzać lub budować tkankę mięśniową? A ile razy skorzystałeś z usług profesjonalnego dietetyka, który pomógłby ci osiągnąć dany cel? Jest to wyjątkowo interesujący temat, zważywszy na to, że ponad 26% Polaków stosuje jakąś dietę, a aż 12% z nich próbuje stosowania różnych środków, których zadaniem jest redukcja kilogramów. Czy zatem lepiej próbować tych działań na własną rękę, czy może słuszniej jest przelać energię i koszty, aby zobaczyć, jak zadziała dieta online?

Co robi dietetyk?

Zadaniem dietetyka jest leczenie żywieniowe danych chorób, planowanie żywienia indywidualnego lub zbiorowego oraz profilaktyka chorób. Jego działanie łączy więc w sobie zarówno zawód lekarza jak i psychologa. To dzięki niemu nie tylko poznajesz swoją chorobę, ale także jesteś w stanie diametralnie poprawić wyniki badań. On jako pierwszy, pomaga ci wprowadzić zalecenia lekarza prowadzącego oraz dba o twoją motywację do często diametralnej i ciężkiej do zaakceptowania zmiany.

Działanie i pomoc dietetyka bywa nieoceniona, zwłaszcza gdy jesteśmy na początku swojej drogi, a dotychczasowe, nowe zalecenia żywieniowe, bywają dla nas niejasne lub trudne do samodzielnego wprowadzenia. Alergie, choroby na tle hormonalnym i wiele innych schorzeń powoduje, iż dietetyk staje się swoistym kołem ratunkowym. To on, w pierwszej kolejności, pozwala nam się odnaleźć w nowej sytuacji.

Co 10 Polak przyznaje, że skorzystał z takich usług w ostatnich 2 latach, a jako główny powód wizyty podawano chęć porady i poznania podstawowych kroków żywieniowych. Jest to niezwykle istotny aspekt, gdy zdamy sobie sprawię, że ponad 20mln Polaków potrzebuje takiej konsultacji.

Dlaczego dieta powinna być indywidualna?

Wyobraźmy sobie dwie osoby. Pierwsza to młoda kobieta, która prowadzi siedzący tryb życia. Większość swojego czasu siedzi za biurkiem, pracując umysłowo. Wraca po pracy do domu i ze zmęczenia nie ma czasu na porządny, zbilansowany posiłek. Sięga zatem po mrożonki, często unikając mięsa i stawiając na prostotę i szybkość przyrządzania. Druga osoba to aktywny mężczyzna w średnim wieku, spędzający większość czasu na pracy fizycznej. Uwielbia wszelką aktywność, dlatego po pracy zabiera dzieci na rower. Teraz zastanówmy się, czy te dwie osoby powinny dostać takie same zalecenia żywieniowe, uwzględniające te same składniki odżywcze i kalorie potraw? Oczywiście, że nie. Różnica pomiędzy pierwszym, a drugim przypadkiem jest diametralna i tyczy się zarówno preferencji żywieniowych, wieku, płci jak i rodzaju aktywności. To właśnie dlatego „gotowa” dieta, znaleziona w internecie, może okazać się nieskuteczna, a nawet szkodliwa, zarówno dla naszej młodej kobiety jak i aktywnego mężczyzny. Różnice w przygotowaniu planu żywieniowego najlepiej zrozumie i rozróżni właśnie dietetyk.

Odpowiadając więc na zadane w tytule pytanie – w przypadku chęci poznania zasad poprawnego łączenia składników, koniecznej aktywności fizycznej oraz szukania motywacji długofalowej, dietetyk to niezbędna pomoc w walce o twoją lepszą, zdrowszą sylwetkę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here