Nagły i zazwyczaj dość silny ból, zwłaszcza w łydce bądź w przedramieniu, może wystąpić u osób w różnym wieku. Skurcze, bo nich mowa, mają różne przyczyny i często pojawiające się tego typu objawy powinny skłonić do niepokoju.

Jakie są przyczyny skurczy?

1. Przetrenowanie

Problem ze sztywnością mięśni oraz bólem zdarza się wyjątkowo często osobom, które przesadzają z wysiłkiem fizycznym. Ma to zwykle miejsce w przypadku dość rzadko i z wielką intensywnością przeprowadzanego treningu albo przy braku odpowiedniej rozgrzewki, która miałaby przygotować mięśnie do pracy. Skurcze dotyczą zwłaszcza mięśni nóg, ale problemy mogą też pojawić się w mięśniach przedramienia. Najlepiej byłoby zapobiegać nadmiernemu wysiłkowi, ale w przypadku pojawiania się bólu trzeba szybko rozpocząć delikatne masowanie mięśnia i wykonać łagodne ćwiczenia rozciągające.

2. Odwodnienie lub przegrzanie

Nie jest niczym zaskakującym gwałtowna reakcja organizmu na odwodnienie czy też przegrzanie. Niejednokrotnie te zjawiska są ze sobą połączone. Nagłe skurcze tym spowodowane mogą wystąpić nie tylko łydkach i w ramionach, ale także w mięśniach brzucha. Szczególnie w okresie letnim należy bardzo uważać, aby nie doszło do przegrzania. W wielu sytuacjach wystarczy zbyt długie siedzenie w pełnym słońcu na plaży i nawet nie trzeba żadnego wysiłku fizycznego. Równie istotne jest dbanie o systematyczne nawodnienie organizmu. Warto przy tym pamiętać, że organizm zdecydowanie łatwiej przyswaja wodę, kiedy będzie się ją wolno pić, małymi łykami i co 20-30 minut niż wypijając całą butelkę na raz. Przy skurczach dobrze też dosypać niewielką ilość soli nieprzetworzonej, a więc mającej w swoim składzie niezbędne mikroelementy, której jest pozbawiona zwykła, biała sól kuchenna.

3. Żylaki

Stosunkowo niewielkie, ale dość systematyczne skurcze odczuwane na całych łydkach mogą świadczyć o żylakach, szczególnie gdy jednocześnie występują obrzęki. W łagodnych stanach wystarczy regularnie wcierać w nogi maści bądź żele z wyciągiem z kasztanowca, które zminimalizują dolegliwości oraz stosować się do pewnych zaleceń. Nie wolno nosić skarpetek z ciasnym mankietem, a panie powinny unikać wkładania szpilek. Bardzo korzystne będzie zadbanie o odpoczynek dla nóg. Wystarczy nawet przez pół godziny dziennie mieć nogi oparte powyżej reszty ciała.

4. Niedobory składników mineralnych

Sygnałem alarmowym w tym przypadku będą nagłe skurcze w nocy. Niedobory soli i minerałów mogą wynikać ze złej diety, w której pojawia się zdecydowanie za mało warzyw i owoców. Problem może też mieć swoje źródło w nadmiernych ilościach mocnej kawy, która wypłukuje pierwiastki konieczne do sprawnego funkcjonowanie mięśni, a więc magnez i potas. Skurcze występują również przy długotrwałym stosowaniu środków moczopędnych. Oprócz zadbania o zdrowe i zbilansowane posiłki należy przez jakiś czas zażywać preparaty magnezowo-potasowe, aby uzupełnić ich niedobory.

5. Zasiedzenie

Warto pamiętać o częstej zmianie pozycji nóg, kiedy długo się siedzi, aby nie doprowadzić do skurczu. Chodzi o to, że przy ucisku na nogę zaczyna dopływać coraz mniej krwi, a konsekwencją mogą okazać się skurcze.

6. Miażdżyca

To już na tyle poważny problem, że wymaga szybkiej konsultacji lekarskiej. W tym przypadku skurcze nie są raczej silne, ale towarzyszy im ból całych nóg, a nawet bioder i pojawiają się zawsze przy wysiłku fizycznym.

http://www.3pytania.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here