Monitorowanie pracy serca w sposób ciągły przez 24 godziny pozwala skutecznie wykryć ewentualne zaburzenia, jakich na pewno nie pokaże echo serca bądź elektrokardiogram. Aparat Holtera, który służy do tego badania, niezwykle skrupulatnie rejestruje bicie serca, a samo badanie okazuje się wyjątkowo skutecznym sposobem diagnozowania chorób serca.
Kiedy stosuje się badanie metodą Holtera?
Metoda Holtera jest stosowana w różnych przypadkach. Przede wszystkim będzie to choroba niedokrwienna, która w znacznym stopniu ogranicza sprawność i nie pozwala na normalną aktywność osobie cierpiącej na to schorzenie. Często kończy się zawałem serca i przedwczesną śmiercią. Innym wskazaniem są wszelkiego typu zaburzenia rytmu serca. Chodzi tutaj o nierówne bicie, ale także kołatanie, przyspieszony rytm czy też zbyt wolną pracę mięśnia sercowego. Aparat Holtera może również pomóc ustalić przyczyny systematycznie występujących omdleń i zasłabnięć. Jeżeli ktoś ma wszczepiony rozrusznik serca, to w ten sposób sprawdza się poprawność jego pracy.
W jaki sposób wygląda badanie?
Aparat Holtera trochę przypomina nowoczesny walkman, od którego odchodzi pięć elektrod przyklejanych wokół serca. Sam aparat najczęściej przytwierdza się do paska w talii. Co ważne, aby badanie było w pełni wiarygodne, należy robić to, co zwykle i bez żadnych ograniczeń. Jedynym przeciwskazaniem będzie kąpiel, ponieważ nie można zamoczyć elektrod. Zadaniem pacjenta jest prowadzenie dziennika, w którym zapisuje wszystkie swoje czynności i jednocześnie opisuje ewentualne niewłaściwe objawy, jak zawroty głowy, kołatanie serca, duszności czy omdlenia. Na pewno warto sprawdzać od czasu do czasu, czy wszystkie elektrody dobrze trzymają się skóry i są połączone z aparatem. W razie odklejenia trzeba je na nowo przykleić. Można do tego wykorzystać plaster bez opatrunku. W przypadku odłączenia elektrody od aparatu należy wcisnąć ją ponownie. Nie powinno to sprawić problemu, ponieważ końcówka przewodu działa jak zatrzask. Wszystkie impulsy elektryczne nieustannie wytwarzane przez serce są zapisywane elektronicznie, a lekarz interpretuje odczytane wyniki oraz notatki pacjenta na podstawie specjalnego programu komputerowego po upływie 24 godzin.
Jakie są zalety badania holterowskiego?
Podstawową zaletą jest możliwość obserwacji pracy serca przez całą dobę i to przy normalnej aktywności człowieka. To zdecydowany plus w porównaniu z innymi metodami diagnozowania. Szczególnie istotne będzie zobaczenie pracy serca w czasie snu, kiedy zdecydowana większość czynności wykonywanych przez organizm ulega spowolnieniu. Niekiedy okazuje się, że zbyt płytki i powolny oddech nie jest w stanie dostarczyć człowiekowi właściwej porcji tlenu. Takie informacje bardzo pomagają w diagnozie i przede wszystkim w podjęciu konkretnych kroków zmierzających do wyleczenia, a przynajmniej zminimalizowania problemów zdrowotnych. Aparat Holtera pełni tutaj kluczową rolę. Warto przy tym podkreślić, że badanie jest całkowicie bezpieczne i bezbolesne. W żaden sposób nie narusza tkanek ciała.