Schorzenia stawów zdarzają się wielu osobom, a wtedy każdy ruch może sprawiać ból i być po prostu mocno utrudniony z powodu sztywności stawów. Jednocześnie może pojawić się opuchlizna i zaczerwienie. Mamy wtedy do czynienia z artretyzmem, który ma różne rodzaje. W dość łagodnych stanach skuteczne okazują się zioła na stawy, dzięki którym pewne symptomy mogą zostać zniwelowane.

Tak naprawdę jest ponad sto różnych odmian artretyzmu, aczkolwiek najczęściej bywa diagnozowana choroba zwyrodnieniowa stawów, reumatoidalne zapalenie stawów bądź podagra. Warto pamiętać, że schorzenia stawów są nie tylko bolesne, ale przede wszystkim w dużym stopniu uniemożliwiają normalne funkcjonowanie organizmu. Niektóre zioła są niezwykle pomocne w łagodzeniu objawów, a tym samym poprawiają jakość życia na co dzień. Nie wolno jednak zapominać, że długotrwałe picie ziół też bywa niebezpieczne i wyjątkowo ostrożne powinny być osoby przyjmujące leki, zwłaszcza te obniżające ciśnienie. W takiej sytuacji najlepiej skonsultować stosowanie ziół z lekarzem, aby sobie nie zaszkodzić, ewentualnie korzystać z innych form stosowania, czyli nacierania i okładów.

Jakie zioła na stawy można zastosować?

1. Arnika górska

Kwiaty arniki górskiej, a w zasadzie wyciągi z nich sporządzone, idealnie sprawdzą się na ból stawów kolanowych i łokciowych. Arnika nadaje się do robienia okładów, ale można także nacierać nią bolące miejsca. W ofercie rynkowej są dostępne gotowe preparaty, głównie maści z arniki, a wtedy nawet nie trzeba samodzielnie przygotowywać wyciągu. Badania wykazały dużą skuteczność arniki przy problemach ze stawami, ale nie tylko. Zaobserwowano pozytywny wpływ tego zioła przy usuwaniu obrzęków i zakrzepów, arnika ma również działanie przeciwzapalne. Duża zawartość flawonoidów i olejków eterycznych wyraźnie wzmacnia naczynia krwionośne. To zioło na stawy nadaje się także do leczenia czyraków, owrzodzeń oraz lekkich oparzeń i odmrożeń. Trzeba tylko pamiętać, aby arniki nie stosować u dzieci poniżej trzeciego roku, na otwarte rany oraz w okolicach oczu i ust. Zabronione jest też stosowanie doustne, ponieważ może dojść do zatrucia.

2. Skrzyp polny

Skrzyp fantastycznie niweluje ból stawów. Stosuje się go zazwyczaj w formie naparów i gotowych herbatek. Dobroczynny wpływ skrzypu wynika przede wszystkim z zawartości minerałów, które są niezbędne w prawidłowym działaniu tkanki chrząstnej. Chodzi tutaj zwłaszcza o krzem, a więc składnik konieczny do produkcji kolagenu oraz magnez i potas.

3. Dziurawiec

Zalety dziurawca wynikają z jego dobroczynnego wpływu na włókna nerwowe i wyraźnego łagodzenia nerwobóli różnego pochodzenia. Zaobserwowano też dużą jego skuteczność przy objawach reumatyzmu, obrzękach i skurczach. Może być stosowany zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. W przypadku tego zioła zaleca się szczególną ostrożność, ponieważ dziurawiec niekiedy koliduje z innymi lekami, więc warto skonsultować się w takiej sytuacji z lekarzem. Trzeba również uważać na słońce i zrezygnować z solarium.

Nie są to jedyne skuteczne zioła na stawy, ponieważ właściwości przeciwzapalne wykazuje też napar z kory wierzbowej, a na bóle reumatyczne świetnie się sprawdzą napary z pokrzywy zwyczajnej czy wiązówki błotnej, podobnie jak napar z kory brzozy.

http://www.bytovia.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here