Napady paniki dotykają bardzo wielu osób w różnym wieku. Mają wiele przyczyn i mogą znacząco obniżać komfort życia. Z tego poradnika dowiesz się, jak sobie z nimi radzić i gdzie uzyskać skuteczną pomoc.
Czym są napady paniki?
Mowa tu o zaburzeniach związanych z objawami lękowymi. Napad paniki to krótkotrwały epizod lęku o bardzo wysokim nasileniu. Najczęściej taki stan utrzymuje się od 2 do 10 minut, a następnie stopniowo ustępuje. Może pojawiać się bez przyczyny, a także być związany z różnymi trudnymi sytuacjami, innymi zaburzeniami lękowymi (np. fobiami) czy stanami chorobowymi.
Dziś ataki paniki można skutecznie leczyć. Należy tylko dobrze rozpoznać problem i udać się do specjalisty. Zachęcamy więc do skorzystania z Sieci Klinik Psychologiczno-Psychiatrycznych PsychoMedic.online. Wystarczy odwiedzić stronę internetową, aby poznać więcej szczegółów i umówić się na wizytę do lekarza. Doświadczony specjalista zdiagnozuje problem i pomoże go rozwiązać.
Jakie są objawy paniki?
Atakom paniki towarzyszą doznania somatyczne, które związane są z aktywnością autonomicznego układu nerwowego. Symptomy mogą się różnić, jednak najczęściej dochodzi do wzrostu ciśnienia tętniczego krwi, kołatania serca, bólów w klatce piersiowej, pocenia się, drżenia ciała, uderzeń gorąca, przyśpieszonego oddechu czy duszności.
W związku z licznymi objawami, atakom paniki często towarzyszy lęk przed śmiercią. Osoba w tym stanie może uznać, że powyższe dolegliwości związane są z zawałem czy duszeniem się. Symptomy te powodują dyskomfort, lecz nie stanowią zagrożenia dla życia. Należy jednak pamiętać, że podczas napadu bardzo trudno jest krytycznie ocenić sytuację i kontrolować swoje zachowanie. Nie ma w tym żadnej winy osoby, która zmaga się z atakiem.
Jak walczyć z napadami paniki?
Niekiedy osoby zmagające się z atakami paniki, sięgają po silne środki uspokajające. Ich rola ogranicza się jednak do zapewnienia chwilowej ulgi. Aby raz na zawsze uporać się z problemem, niezbędna będzie wizyta u lekarza psychiatry, a najlepiej także psychoterapeuty – najlepsze efekt w leczeniu napadów paniki daje bowiem stosowanie leków w połączeniu z regularnymi spotkaniami z terapeutą. Eksperci z Sieci Klinik Psychologiczno-Psychiatrycznych PsychoMedic.online dołożą wszelkich starań, aby załagodzić objawy doświadczanego przez Ciebie cierpienia i umożliwić Ci na nowo czerpanie radości z życia.
Pamiętaj, że niepodjęcie leczenia może sprawić, że napady paniki będą powtarzać się jeszcze częściej. To z kolei negatywnie wpływa na zdolność funkcjonowania w społeczeństwie i zwiększa ryzyko doświadczania trudności w szkole czy w pracy. U osób doświadczających powtarzających się napadów paniki częsty jest także lęk przed samym doświadczeniem lęku – to sprawia, że cierpiąca osoba boi się, że spotka ją atak paniki, przez co unika np. kontaktów społecznych czy miejsc, w których wcześniej pojawiały się objawy.
Przy tak delikatnym i przysparzającym cierpienia problemie, jakim są napady paniki, wsparcie specjalisty jest wręcz niezbędne. Pamiętaj, że na stronie Sieci Klinik Psychologiczno-Psychiatrycznych PsychoMedic.online możesz wykonać szybki test psychologiczny, który pomoże Ci ocenić nasilenie symptomów i podpowie, czy należy udać się do lekarza i/lub psychoterapeuty.