Co warto wiedzieć o treningu cardio?

Trening cardio, czyli aerobowy, jest oparty o wysiłek dynamiczny, podczas którego zmienia się długość pracy mięśni, ale nie ich napięcie. Podczas wykonywania tego typu ćwiczeń energia pochodzi z przemian tlenowych. Jeśli chodzi o intensywność treningu, to jest ona umiarkowana, a wysiłek może być kontynuowany nieprzerwanie przez długi czas. Co jeszcze warto wiedzieć o treningu cardio?

W jakim celu stosuje się trening cardio?

Trening aerobowy znany jest z tego, że przyśpiesza spalanie tkanki tłuszczowej i pozwala poprawić naszą ogólną wytrzymałość. Dodatkową zaletą jest usprawnienie funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego. Z korzyści płynących z uprawiania treningu cardio czerpią zarówno osoby chcące pozbyć się nadprogramowych kilogramów, jak i sportowcy pragnący utrzymać formę i poprawić swoje notowania. Po ćwiczenia cardio mogą sięgać nawet osoby starsze czy też mające dużą nadwagę. Im dłużej trwa wysiłek, tym więcej kwasów tlenowych się utlenia, czyli redukujemy tkankę tłuszczową.

Ćwiczenia siłowe a aerobowe

Jeśli mamy w planach wykonać tego samego dnia trening aerobowy i siłowy, to zaleca się jako pierwszy ten z obciążeniem. Okazuje się bowiem, że podczas treningu aerobowego do mięśni dostarczana jest energia w postaci glikogenu. Jeśli więc wykonany taki trening jako pierwszy, to zabraknie nam węglowodanów, co z kolei przyczyni się do aktywowania procesów katabolicznych i spalania naszych cennych mięśni. Dlatego też nie zaleca się poprzedzać treningu siłowego treningiem cardio, aby nie doszło zbyt wcześnie do wyczerpania zapasów glikogenu. Wówczas możemy liczyć także na to, że podczas treningu cardio szybciej zostaną uruchomione procesy mające na celu spalanie niechcianej tkanki tłuszczowej. W związku z tym poprzedzenie treningu aerobowego siłownią, biegiem sprinterskim, rugby czy sztukami walki jest jak najbardziej godne polecenia. Nie można zapominać o tym, aby każdy trening rozpoczynał się od rozgrzania mięśni, a kończył ich ochładzaniem w postaci rozciągania i uspokojeniem tętna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here