Systematyczna i umiarkowana aktywność fizyczna jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Coraz popularniejsze staje się bieganie, czyli rodzaj sportu, który możemy praktykować niezależnie od pory roku czy też zasobności portfela. Jeśli jednak chcemy móc cieszyć się dobrą kondycją i zgrabną sylwetką, to oprócz uprawiania sportu należy zadbać także o dobrze zbilansowaną dietę i przemyślaną suplementację.
Białko w diecie sportowca
Organizm po intensywnym wysiłku potrzebuje budulca, aby móc się zregenerować. Jest nim białko, które nie tylko przyśpiesza regenerację, ale także zmniejsza ryzyko wystąpienia kontuzji. Im nasza aktywność fizyczna jest dynamiczniejsza, tym więcej protein potrzebujemy. Zaleca się rozłożenie porcji białka tak, aby dostarczać je organizmowi w każdym posiłku. W ten ważny składnik odżywczy obfitują mięso drobiowe, ryby, jaja. W celu obliczenia dziennego zapotrzebowania na białko warto skorzystać z dostępnych w Internecie kalkulatorów i tabeli odżywczych.
Co warto uwzględnić w diecie biegacza?
W celu dostarczenia organizmowi wszystkich potrzebnych składników odżywczych, należy zadbać o spożywanie zróżnicowanych posiłków. Zamiast sięgania po wysoko przetworzoną żywność, zaleca się spożywać naturalne produkty, które są bogate w witaminy i sole mineralne. Bardzo ważna jest witamina D, która potrzebna jest do absorpcji wapnia (tuńczyk, łosoś, krewetki) oraz beta-karoten w celu wzmocnienia układu odporności (dynia, szpinak, brokuł, banan). Nie można zapomnieć też o witaminie E, która opóźnia starzenie się komórek, przyśpiesza gojenie się ran. Owoce i warzywa są bogactwem witamin i minerałów, dlatego tez nie może ich zabraknąć w codziennym jadłospisie.
A co z suplementacją?
Jeśli zadbamy o prawidłowo zbilansowaną dietę, która opiera się na produktach pochodzenia naturalnego, to suplementacja witaminami i minerałami nie jest potrzebna. Można za to wspomóc się odżywką białkową, jeśli nie jesteśmy w stanie dostarczyć organizmowi dużej dawki białka ze spożywanych produktów żywnościowych. Jest to też znaczne ułatwienie po treningu i urozmaicenie, chociaż nie zastąpi to pełnowartościowego posiłku.