Buty do tenisa czyli wybór wcale nieoczywisty

Właściwy wybór dobrych butów do gry w tenisa ziemnego wcale nie jest prosty. Oczywiście ktoś może mieć inne zdanie i odpowiedzieć nam, że nie należy komplikować prostych decyzji, a w zakresie doboru butów tenisowych powinniśmy się kierować wyłącznie wygodą i aspektami wizualnymi, jednak w tym przypadku nie będzie miał racji. Mądre powiedzenie mówi, że „jeżeli coś jest do wszystkiego, to najczęściej jest do niczego”. Przytoczenie tego starego porzekadła jest bardzo trafne przy upraszczaniu i spłycaniu decyzji w jakich butach do tenisa ziemnego rozegrać kolejny mecz.

Nawierzchnie tenisowe a dobór obuwia

Podstawowym kryterium na podstawie którego możemy pokusić się o odpowiedź na pytanie: jakie buty do tenisa ziemnego, powinien być rodzaj nawierzchni kortów, na jakich zamierzamy grać. Nie ma problemu, kiedy tenisista grywa wyłącznie na jednym rodzaju kortów, jednak w sytuacji, gdy uprawiamy ten sport przez cały rok, to zazwyczaj zmuszeni będziemy grywać na różnych nawierzchniach. Profesjonalni zawodnicy, biorący udział w rozgrywkach przez cały rok, w różnych częściach świata, muszą mieć nawet kilka rodzajów butów z przeznaczeniem do różnych nawierzchni. Kalendarz tenisowy zwykle zbudowany jest tak, że w określonych porach w roku, rozgrywki organizowane są tylko na jednym rodzaju kortów.

Inna podeszwa potrzebna jest do gry na typowym korcie ziemnym (ceglanym), gdzie w wielu sytuacjach do piłek dochodzi się na bazie tzw. ślizgu, a zupełnie odmienna jest charakterystyka gry na boiskach o nawierzchni sztucznej. Żeby było ciekawiej, nawierzchnie sztuczne dzielą się na szereg podgrup, wśród których do najpopularniejszych należą: typu hard court (specjalna mieszanka mas epoksydowych naniesionych na posadzkę betonową), dywanowe czy sztuczna trawa. Pośród nawierzchni naturalnych, oprócz rzeczonej już mączki ceglanej, rzadko pojawia się też kort z trawy naturalnej. Na nawierzchniach sztucznych kontrolowany doślizg jest bardzo ograniczony, wręcz niemożliwy, a właściwa ocena rodzaju kortu, da nam odpowiedź, jakie buty do tenisa ziemnego powinny pojawić się na naszych stopach. Dla zapewnienia odpowiedniej stabilności poruszania się i dostosowania do takich warunków nawierzchni,wykorzystuje się zupełnie inną podeszwę buta.

Konsekwencje złego wyboru butów do tenisa ziemnego

Wiemy już jakich butów do tenisa ziemnego nie używać na konkretnych nawierzchniach. Nieodpowiedni dobór obuwia z pewnością może przyczynić się do pogorszenia jakości naszej gry, np. z uwagi na niekontrolowane uślizgi – będziemy spóźniać się z uderzeniem i w efekcie popełniać mnóstwo niewymuszonych błędów. To najmniejszy „wymiar kary”. Zdecydowanie gorszą konsekwencją może być poważna kontuzja, np. skręcenie stawu skokowego, pęknięcie śródstopia itp. Mając tą świadomość, powinniśmy więc podejmować rozważne decyzje o rodzaju zakupowanego obuwia, najlepiej korzystając z porad doświadczonego sprzedawcy branżowego. Mam nadzieję, że ten tekst ułatwi Wam podjęcie decyzji w jakie buty do tenisa ziemnego powinniśmy zainwestować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here