Jak upiec pyszny domowy chleb?

Przyzwyczailiśmy się do tego, że idziemy do piekarni i kupujemy chleb – krojony lub cały – zależnie od zapotrzebowania. Półki uginają się od różnego rodzaju chlebów – pełnoziarnistych, żytnich, pszennych, wiejskich itp. Żaden jednak nie odda smaku i zapachu, a często też wyglądu, chleba, który upiecze się samodzielnie w piekarniku lub w piecu chlebowym.

Zalety pieczenia chleba w domu

Wypieki domowe, niezależnie jakie by one były, są zdrowsze i bardziej aromatyczne, mimo braku różnych ulepszaczy i środków spulchniających. Wiemy też, jakie składniki znajdują się we własnoręcznie wypieczonym chlebie, bo sami je kupujemy i przetwarzamy. Wystarczy tylko trochę chęci, minimum kucharskich umiejętności i niezbędne składniki, aby choć raz w tygodniu mieć na stole świeży chleb.

Co będzie potrzebne do wypieku?

Priorytetowo konieczny jest wybór odpowiedniej mąki. Najlepiej by było zemleć samodzielnie ziarna w domu, ale jak wiadomo, nie każdy może sobie na to pozwolić. Jeśli masz znajomych lub rodzinę na wsi i mają dostęp do świeżej, dopiero, co zmielonej mąki, to także świetne rozwiązanie. Zapach i smak wypieku uczynionego z takiej mąki zachwyci każdego.

  1. Zakwas – Nie każdy go używa, ale chleb upieczony na jego bazie będzie sycący i mniej słony. Do jego wykonania potrzebna jest mąka razowa (2000) i woda.. Jak zrobić dobry zakwas? Po staropolsku przygotujemy go tak: wystarczy wsypać garść mąki (ok. 100 g) do glinianego naczynia i dodać letnią wodę w podobnych proporcjach. Po trzech dniach trzeba rozmieszać masę  i dodać nową porcję mąki i wody (1/2 szklanki), a następnie odstawić na 24 godz.

  2. Druga opcja na zakwas: do słoika wlewamy ½ szklanki wody i pół szklanki mąki, a następnie po 24 godzinach należy dodać 1/3 szklankę mąki i tyle samo wody. Konieczne jest oczywiście mieszanie zakwasu, aż do pojawiania się pęcherzyków i lekko kwaśnego zapachu Po ok. 5-7 dniach zakwas będzie gotowy.

Słód jęczmienny – dodatek do chleba

Czym jest słód jęczmienny? To naturalny środek otrzymywany ze słodowania ziaren jęczmienia. Można go nabyć w dobrej jakości sklepach ze zdrową żywnością, np. tutaj https://naturalniezdrowe.pl/drozdze-i-slody/116-slod-do-wypieku-jeczmienny-naturalny-500g-5902721170701.html. Bogaty jest w beta karoten, witaminy oraz błonnik i minerały, takie jak mangan, miedź, potas czy selen. Dzięki zastosowaniu słodu jęczmiennego do wypieków ubogaca się je w walory odżywcze. Chleb upieczony z dodatkiem słodu jęczmiennego zyska niepowtarzalny kolor smak i zapach. Zastępuje z powodzeniem słód żytni lub pszeniczny. Proporcje jego podania w stosunku do mąki wynoszą 1:10.

Zaczyn i ciasto właściwe

To już przedostatni krok przygody z pieczeniem chleba. Należy zrobić zaczyn z mąki (90 g), wody (90 g) i zakwasu (60 g) w odpowiednich proporcjach po czym odstawić na 8 godzin do wyrośnięcia. Kiedy to nastąpi, przychodzi czas na ciasto właściwe sporządzone na bazie zaczynu, mąki (300 g) i wody (280 g) oraz rożnych dodatków, np. bakalii. Tak przygotowane ciasto należy odstawić na ok. 2 godziny w foremce,a następnie piec w temperaturze 230 stopni przez 15 minut. Po przewróceniu chleba pieczemy już w temperaturze 200 stopni przez ok. 35 min.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here