Ból piszczeli podczas biegania i chodzenia

Ból piszczeli (kości piszczelowej), który pojawia się podczas biegania lub przy chodzeniu, może mieć różne przyczyny. Mogą za niego odpowiadać np. chodzenie w szpilkach lub tzw. japonkach. Jednak ból piszczeli najczęściej dotyczy biegaczy. Wówczas za dolegliwości bólowe mogą odpowiadać błędy treningowe i nie tylko. Ból piszczeli (kości piszczelowej), który pojawia się podczas biegania lub przy chodzeniu, może mieć różne przyczyny. Za ból z przodu podudzia może odpowiadać źle dobrane obuwie lub poważne schorzenie. Dolegliwości bólowe z przodu podudzia mogą dotyczyć każdego, jednak najczęściej skarżą się na nie biegacze.

Przyczyny bólu piszczeli – źle dobrane obuwie

Ból piszczeli podczas biegania i chodzeniaPrzyczyną bólu kości piszczelowej może być źle dobrane obuwie – za małe, zbyt ciasne. Na ból z przodu łydki szczególnie narażone są osoby, które chodzą w tzw. japonkach (tego typu obuwie zaburza wzorzec chodu), a także kobiety chodzące w butach na wysokim obcasie (szpilki skracają ścięgno Achillesa, co może powodować dolegliwości bólowe piszczeli).

Przyczyny bólu piszczeli – błędy podczas treningu

Za ból z przodu podudzia mogą odpowiadać także błędy podczas treningu:

1. brak rozgrzewki przed treningiem

2. brak przerw podczas treningu

3. brak czasu na regenerację po treningu

4. bieganie po twardych nawierzchniach

5. nieprawidłowa technika biegu, a co za tym idzie – przeciążenie mięśnia piszczelowego

6. trenowanie mimo niewyleczonych kontuzji

Przyczyny bólu piszczeli – shin splints

Shin splints to inaczej syndrom napięcia przyśrodkowej strony piszczeli (medial tibial stress syndrome – MTSS). To właśnie w tym miejscu pojawia się ból, czemu towarzyszy obrzęk. Początkowo dolegliwości bólowe pojawiają się w trakcie treningu lub po jego zakończeniu. Bardziej intensywne są następnego dnia rano i nasilają się podczas chodzenia. Na shin splints narażone są osoby, które popełniają błędy podczas treningu (trenują mimo niewyleczonych kontuzji, bez rozgrzewki, ze zbyt dużym obciążeniem), mają wypłaszczony łuk podłużny stopy.

Przyczyny bólu piszczeli – zespół przedziału powięziowego

Zespół przedziału powięziowego, a konkretnie ostry zespół ciasnoty przedziałów powięziowych (powięź to błona, która otacza mięśnie. Dzieli ona przestrzenie goleni na cztery przedziały). Wówczas pojawiają się:

1. narastający ból (najczęściej w przednio-bocznej części piszczeli)

2. przykurcz w stawach

3. osłabienie siły mięśniowej

4. twardy obrzęk

Przyczyny bólu piszczeli – zmęczeniowe złamanie kości piszczelowej

Złamanie zmęczeniowe jest wynikiem niewielkich, ale często powtarzających się, mikrourazów kości. Ryzyko wystąpienia złamania zmęczeniowego kości piszczelowej jest największe u biegaczy, którzy trenują w sposób niewłaściwy, tzn. trenują bez rozgrzewki, zbyt często, długo lub ze zbytnim obciążeniem. Na złamanie zmęczeniowe kości piszczelowej wskazuje:

1. ból piszczeli (zwykle w dolnej części), który utrzymuje się kilka dni mimo urazów

2. wyczuwalne zgrubienie na kości

Przyczyny bólu piszczeli – zespół ciasnoty powięzi

Zespół przedziałów powięziowych (zespół ciasnoty powięzi) powstaje wskutek wzrostu objętości masy mięśni, a mało elastycznej powięzi czyli błony która je otacza – dochodzi do wzrostu ciśnienia i nadmiernego ucisku tkanek i ich niedotlenienia, schorzenie może być również wynikiem ucisku i urazu zewnętrznego, oparzenia, krwawienia oraz upośledzenia odpływu żylnego. Początkowe dolegliwości to: ból przedniej lub przednio-bocznej okolicy piszczeli po zakończonych ćwiczeniach, lekkie pieczenie i słabość w nodze, jeśli objawy utrzymują się długo to mogą przejść w schorzenie przewlekłe pojawiające się przy przeciążeniach, jeśli natomiast dojdzie do nadmiernego przekrwienia mięśni, zaburzenia ich pracy oraz funkcji nerwów i naczyń krwionośnych, pojawią się – zaczerwienienie lub zasinienie, zaburzenia czucia w obrębie goleni, osłabienie siły mięśniowej i możliwy brak pulsu na stopie, należy skontaktować się pilnie ze specjalistą.

Co zrobić, gdy piszczel zacznie boleć?

Jeśli po treningu wracamy z ostrym bólem piszczeli, który nie mija z czasem, musimy podjąć konkretne działania. Przy bardzo dużym bólu lub nawet obrzęku, przód piszczeli schładzamy okładem z lodu (owiniętym w kawałek materiału) przez około 10 minut, co godzinę lub dwie. Jeśli ból nie mija następnego dnia, może to oznaczać stan zapalny okostnej lub przyczepów mięśniowych, np. mięśnia piszczelowego przedniego. Powinniśmy wtedy zrezygnować z treningu lub go ograniczyć do bardzo lekkiej formy lub innego rodzaju aktywności. Można użyć maści przeciwzapalnej lub zabiegów z fizykoterapii, które dobierze fizjoterapeuta. Należy jednocześnie zmniejszyć napięcie mięśnia piszczelowego przedniego przez odpowiednie ćwiczenia (patrz niżej), a dokładnie przywrócić balans mięśniowy między mięśniem piszczelowym przednim a płaszczkowatym. Warto skorzystać z porady dobrego fizjoterapeuty, który zbada napięcie tkanek i dokładnie zdiagnozuje problem. Dopiero kiedy ból minie, można powoli powrócić do trenowania i ostrożnie wprowadzać obciążenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here