Kąpiele borowinowe mają cudowny wpływ na nasze zdrowie. Borowina pomaga w leczeniu stanów zapalnych, schorzeń kości, mięśni i stawów. Jest stosowana przy wielu chorobach kobiecych. Ponadto doskonale wpływa na stan skóry, która staje się dzięki niej gładka jak jedwab. Zabiegi z borowiny wykonuje się w wielu ośrodkach w Polsce, jednak z powodzeniem można je stosować samodzielnie w domu.
Borowina – czym jest
Borowina to rodzaj torfu o dużym stopniu przetworzenia przez bakterie. Jego złoża uformowały się 10 tys. lat p.n.e. Najwięcej znajduje się go w Europie Środkowo-Wschodniej. W Polsce kąpiele borowinowe zastosowano po raz pierwszy w celach leczniczych w 1858 roku w Krynicy Górskiej. Borowina zawiera substancje organiczne: kwasy fulwonowe i humusowe, białka, węglowodany, bituminy, garbniki, makro- i mikroelementy. Działa estrogennie, stymulując czynności jajników, dlatego wykorzystywana jest w leczeniu kobiecych chorób. Poza tym zawiera sole wapienne, żelazowe, glinkowe i krzemionkę, które działają przeciwzapalnie, ściągająco, bakteriobójczo i bakteriostatycznie. Dzięki temu wygładza naskórek i poprawia ukrwienie skóry.
Borowina – właściwości lecznicze
Borowina pomaga w:
•chorobach reumatycznych,
•ostrym i przewlekłym stanie zapalnym narządów ruchu: kości, stawów, mięśni, obrzękach po stłuczeniu, złamaniu, zwichnięciu, bólach szyjnych, barkowych, lędźwiowych, zapaleniu stawów kręgosłupa, bólach kręgosłupa,
•chorobach układu nerwowego, takich jak rwa kulszowa, niedowłady, porażenia,
•chorobach układu krążenia, np. miażdżycowym zwężeniu naczyń,
•chorobach układu pokarmowego, m.in. łagodzi wrzody żołądka, przewlekłe zapalenie jelit, stany kurczowe jelita grubego,
•chorobach kobiecych, jak nadżerki, stany zapalne przydatków i pochwy, po operacjach ginekologicznych, przy niedoczynności hormonalnej jajników,
•menopauzie – nawilża i regeneruje śluzówkę pochwy, łagodzi objawy menopauzy (dostępna jest w formie tamponów dopochwowych),
•kosmetyce – wygładza zmarszczki, poprawia wygląd włosów, ujędrnia skórę.
Zabiegi borowinowe – rodzaje
Borowina jest surowcem bardzo dobrze przyswajanym przez skórę. Wszystkie kosmetyki produkowane na bazie borowiny wykorzystywane są do zabiegów borowinowych odmładzających, modelujących, antycellulitowych i odchudzających. Podczas wykonywania zabiegów borowinowych dochodzi do rozpulchnienia skóry i naskórka, dzięki czemu substancje aktywne wnikają w głąb skóry. Na bazie borowiny produkowane są mydła, szampony, płyny do kąpieli oraz sole do kąpieli.
Rodzaje zabiegów:
1. Kąpiel borowinowa – Zabieg ten powoduje powolne przegrzanie tkanek, co powoduje ich lepsze odżywienie, dotlenienie i przyśpiesza usuwanie zbędnych produktów przemiany materii.
2. Okładanie i owijanie – Zabieg borowinowy, kiedy smarujemy ciało papką borowinową, a następnie owijamy folią, nazywa się body wrapping.
3. Chłodzenie i rozgrzewanie – Kolejnym zabiegiem borowinowym jest ochładzanie wybranych części ciała w ostrych stanach zapalnych. Borowinę należy schłodzić do około 2 stopni, nałożyć na bolące miejsce i owinąć bawełnianą tkaniną. Taki zabieg borowinowy powinien trwać około 20 minut. Wpływa także na funkcjonowanie autonomicznego układu nerwowego, zwiększa napięcie części współczulnej układu nerwowego. Bardzo skutecznie rozluźnia mięśnie i zmniejsza ich bolesność, dlatego taki zabieg borowinowy często stosowany jest po wysiłku fizycznym, zawodach lub treningach. Wszelkie zabiegi lecznicze z wykorzystaniem borowiny to naturalny sposób na zdrowie, a przy tym, jeśli pamiętamy o przeciwwskazaniach, to jest zabiegiem naprawdę bezpiecznym, który pomoże nam pozbyć się wielu dolegliwości.
Borowina – przygotowanie kąpieli borowinowej
Kąpiele borowinowe są często stosowane w uzdrowiskach. Ten rodzaj hydroterapii przygotowuje się, mieszając 150 kg borowiny z wodą na gęstą papkę o temperaturze 45 st. C. Taka maź jest ciężka i gęsta, co zwiększa jej korzystne działanie: pobudza skórę i prowokuje ciało do wydalania zbędnych produktów przemiany materii. Błotne zabiegi borowinowe mogą być sporym obciążeniem dla kuracjuszy, dlatego korzystają z nich tylko osoby ze zdrowym układem krążenia. Delikatniejsze są półkąpiele – od pasa w dół, nasiadówki i okłady. Jak samodzielnie przygotować zdrową kąpiel borowinową? Należy w tym celu użyć rozpuszczalnej w wodzie kostki torfowej lub pasty borowinowej do miejscowych okładów. Folię z borowiną nagrzewa się w wodzie, rozcina się ją i przykłada do chorego miejsca. Później okrywamy je folią, ręcznikiem i kocem. Taki kompres należy zdjąć po 30 minutach. Efekt można zauważyć po stosowaniu borowiny przez 10 dni (później robimy przerwę). Na świeże stłuczenia i stany zapalne robimy okłady z zimnej borowiny.
Borowina, jak działa oraz przeciwwskazania do zabiegów borowiny
Zabiegi borowinowe zaliczane są do grupy zabiegów fizykalnych cieplnych, czyli oddziałujących na organizm poprzez wysoką temperaturę. Kontrolowane przegrzanie, jakie powstaje pod wpływem działania borowiny, powoduje przekrwienie tkanek poddawanych zabiegowi, a tym samym przyspieszenie przemiany materii. Borowina oddziałuje korzystnie na organizm również poprzez swój bogaty skład chemiczny. Związki zawarte w torfie działają odżywczo, przeciwzapalnie, przeciwwirusowo i antybakteryjnie.