Biegunka to przypadłość, która przynajmniej raz dotknęła większość osób. To zaburzenie trawienia utrudnia funkcjonowanie ze względu na konieczność częstych wizyt w toalecie. Zdarza się zarówno młodszym, jak i starszym osobom. Jak walczyć z biegunką? Czy konieczna jest wizyta u lekarza? Jakie są skuteczne środki na biegunkę?
Biegunka – jakie są jej główne przyczyny?
Biegunkę może spowodować mnóstwo czynników. Okazuje się, że nawet stres niekorzystnie wpływa na trawienie i powoduje jego zaburzenia. Konieczność częstego wypróżniania powiązana jest także z chorobami na przykład Leśnikowskiego-Crohna. Jest to zapalna choroba jelit. Biegunka może pojawić się również w przypadku wirusowych infekcji, do których zalicza się na przykład grypę żołądkową. Do zarażenia dochodzi najczęściej drogą pokarmową. W przypadku biegunki spowodowanej wirusami, stolec jest wodnisty. Co istotne, problem ten pojawia się również w infekcjach bakteryjnych na przykład salmonelii. W tym przypadku również najczęstszą drogą zarażenia jest droga pokarmowa. Biegunka to także odpowiedź organizmu na zatrucie bądź alergię. W przypadku alergii towarzyszą jej też inne objawy na przykład wysypka na skórze bądź katar.
Jak objawia się biegunka?
Biegunka to stan, w którym wypróżnianie następuje przynajmniej trzy razy dziennie. Dodatkowo w kale może pojawić się ropa bądź śluz, a nawet krew. To jednak nie jedyny objaw tej przypadłości. Biegunce towarzyszy także ból brzucha. Mogą pojawić się wymioty. Zdarza się także gorączka. W takim przypadku konieczne jest zastosowanie leków na biegunkę.
Kiedy udać się do lekarza?
Biegunka może być krótkotrwała. Wtedy wystarczy zastosowanie skutecznego środka na biegunkę, którym jest węgiel. Ważne jest przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów. Biegunka może bowiem odwodnić organizm. Jeśli domowe sposoby na biegunkę, na przykład węgiel, nie działają, warto skorzystać z pomocy lekarza. To ważne zwłaszcza wtedy, gdy biegunka trwa kilka dni i towarzyszą jej objawy takie, jak osłabienie czy gorączka. Lekarz pierwszego kontaktu przepisze odpowiednie leki na biegunkę. Są to na przykład preparaty koloidalne bądź spazmolityczne. Sposoby na biegunkę to nie tylko stosowanie tabletek, ale również odpowiednia dieta. Leki na biegunkę powinny być uzupełnione stosowaniem płynów, w których składzie odnaleźć można sód, chlor oraz potas.
Biegunka to przypadłość, która dotyka osób w różnym wieku. Jest szczególnie niebezpieczna dla dzieci, które mogą się szybko odwodnić. Jednak także w przypadku dorosłych nie jest niczym przyjemnym. Warto jak najszybciej zastosować skuteczne środki na biegunkę, które dostępne są w każdej aptece. To przede wszystkim węgiel. Biegunka, która trwa zbyt długo, wymaga lekarskiej konsultacji. Możliwe bowiem, że potrzebne będzie wprowadzenie leków na biegunkę innych niż węgiel. W razie wystąpienia tej nieprzyjemnej przypadłości należy pamiętać o przyjmowaniu dużej ilości płynów, a także wartościowej diecie. Sposobem na biegunkę jest na przykład spożycie kakao bądź kisielu.